TITUS - Specwar.info 

TITUS

TITUS
TITUS. (Zdroj: www.armadninoviny.cz.)
TITUS
TITUS. (Zdroj: http://www.military-today.com/apc/nexter_titus.ht)

Obrnené vozidlo TITUS ((Tactical Infantry Transport and Utility System – Taktický Pechotný transportný a Užitkový systém) kategórie MRAP vyvinula francúzska spoločnosť Nexter z vlastnej iniciatívy a je určené predovšetkým na vývoz.

TITUS možno považovať ako hybrid MRAP a obrnených transportérov. Výhodou pri vývoze má byť aj relatívne nízka nákupná cena. Zvárané pancierové pláty ochránia posádku pred muníciou kalibru 7,62 mm, pričom je možné ochranu zvýšiť prídavným pancierovaním schopným odolať aj paľbe zbraní kalibru 14,5 mm. Ochranu proti protitankovým strelám (napr. RPG-7) je možné zabezpečiť ďalšou vrstvou mrežového pancierovania.

Štandardom pri tejto skupine vozidiel je podvozok v tvare písmena “V“, vďaka ktorému vozidlo ustojí výbuch o sile 10 kg TNT. Výrobca dokonca uvádza, že vozidlo je schopné ochrániť posádku pred výbuchom v blízkosti vozidla o sile až 150 kg TNT. TITUS môže byť taktiež vybavený rušičkami pre ochranu proti diaľkovo odpalovaným bombám a detektormi výstrelu schopnými zistiť polohu skrytého strelca.

Posádka vozidla má nadštandardný výhľad z vozidla, ktorý je doplnený zábermi zo štyroch kamier pokrývajúcich celé okolie vozidla. Jednou z najzaujímavejších častí vozidla je jeho podvozok. Ide o podvozok Tatra 6x6 T815-7 českej konštrukcie. Okrem tradične výbornej priechodnosti terénom poskytuje možnosť komfortnejšej a rýchlejšej jazdy cez prekážky, minimálne krútenie kabíny pri pohybe v teréne či udržanie konštantnej výšky vozidla bez ohľadu na zaťaženie. Svetlá výška je nastaviteľná v rozmedzí 39 – 49 cm. Podvozok má netradične riaditeľnú aj poslednú tretiu nápravu, čo zlepšuje pohyb medzi budovami a zabezpečuje polomer otáčania len 13 metrov.

Vozidlo TITUS určite má svoj potenciál a výrobca je pripravený ponúknuť množstvo rôznych nástavieb. Aby boli ale tieto plány realizovateľné potrebuje TITUS nájsť najprv svojich prvých záujemcov.

Špecifikácie

posádka: 2+12
hmotnosť: 17 t (bojová 19-23 t, max. 27 t)
max. rýchlosť: 110 km/h
dojazd: 650 - 700 km
max. výkon motoru 324 kW
dĺžka: 7,55 m
šírka: 2,55 m
výška: 2,73 m

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | VloĹľeno 26. 02. 2014 |