Terénne vozidlo Tigr-M SpN - Specwar.info 

Terénne vozidlo Tigr-M SpN

rubikon
Tigr-M SpN. (Zdroj:www.militaryphotos.net.)

Terénne vozidlá Tigr si postupne nachádzajú svoje pevné miesto vo výzbroji ruskej armády (dôkazom je ich široké použitie na Kryme). Prirodzenou cestou vzniklo viacero odvodených variánt, ako aj modernizácií. Jednou z najnovších je AMN 233115 Tigr – M SpN (SPECNAZ) určené, ako už názov napovedá, pre ruské špeciálne jednotky. Ruský obranný priemysel pravidelne uvádza na trh zaujímavé konštrukcie, no ešte stále len malá časť z nich končí vo výzbroji armády. Práve Tigr – M SpN je ale výnimkou. 6. júna 2014 bolo do výzbroje 3. gardovej samostatnej brigády prvých desať kusov (z 24 objednaných) z tohto nového modelu, pričom v krátkom čase možno očakávať ďalšie akvizície.

Vývoj a štátne skúšky najnovšieho modelu prebehli v roku 2013. Jeho hlavným poslaním je priezkum, doprovod a ochrana konvojov, hliadkovanie a palebná podpora. Pohon zabezpečuje dieselový motor o sile 205 koní s šesťstupňoou manuálnou alebo päťstupňovou automatickou prevodovkou. Nový Tigr pojme okrem šoféra až osem ľudí, alebo 1 200 kg nákladu. Na pevnom povrchu dosahuje maximálnu rýchlosť úctyhodných 125 km/h.

Výrobca udáva odolnosť vozidla proti paľbe z prednej polosféry munície kalubru 7,62x54 mm vedenej zo vzdialenosti 5 – 10 m. z boku a zo zadu odoláva munícii kalibru 7,62x 39 mm. Oproti štandardnej verzii je aj vylepšená ergometria sedadiel. Vo vnútri vozidla pribudli úložné schrnáky na muníciu, spojovacie prostriedky, či rušičky proti diaľkovo odpaľovaným nástrahám, pričom rozmiestnenie je možné čiastočne upravovať podľa aktuálnych potrieb. Na strechu vozidla je možné nainštalovať diaľkovo ovládaný zbraňovú vežu s guľometom kalibru od 7,62 mm do 14,5 mm, resp. granátomet kalibru 30 mm.

Referencie

  • http://www.atmonline.cz/news/2014/cerven/070614a.html
  • http://www.militarybox.cz/news/nova-modifikace-vozidel-tigr-m-pro-specnaz/

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 6. 10. 2014 |