Tank EX Karna - Specwar.info 

Indický projekt experimentálneho tanku EX

Tank EX Karna
Tank EX je ďalšou z rady odvodenín z ruského modelu T-72. (Zdroj: Bharat-Rakshak.com.)

Slávny tank T-72 má svoje najlepšie časy už dávno za sebou, a množstvo používateľov, ktorí ho zaviedli do výzbroje musia riešiť problém jeho náhrady. Jednou z krajín, ktorá venuje svojmu tankovému vojsku značnú pozornosť je India. Práve v nej sídliaca spoločnosť DRDO (Indiac Defence Research and Development Organisation) je strojcom tanku EX, známeho pod označením Kurna. Za svoje meno vďačí hrdinovi indického príbehu Mahabharata.

Tank vyvinutý pre potreby indickej armády bol predstavený v roku 2002. Ide v podstate o kombináciu tankov T-72 a Arjun (dlho očakávaný prvý indický tank domácej výroby). Zatiaľ čo veža je prevzatá z Arjunu, podvozok je z ruského T-72, vďaka čomu je tank nižší a ľahší. Má ísť v podstate o riešenie nutnej modernizácie tankov T-72, ktorých má India podľa rôznych zdrojov minimálne 1 500. Doposiaľ boli ale postavené len dva prototypy, na ktorých sa priebežne vykonávajú úpravy. Predbežne sa hovorilo o zhruba 300 tankoch, ktoré by mohli byť zostrojené. No podľa niektorých zdrojov sa mal uprednostniť dovoz nových podvozkov z Ruska pred použitím podvozkov zo starých tankov, čo je v rozpore s pôvodnou myšlienkou využitia strojov, ktoré sú k dispozícii. Nakoniec 5. júla 2008 generál Dalip Bhardwaj oznámil, že tank bol armádou odmietnutý. Bol to logický dôsledok zmätkov v indickej armáde ohľadom zavádzania nových tankov, kde bojovali v silnej konkurencii T-90, Arjun a EX, pričom prvé dva už boli zavedené do výzbroje. Avšak armáda popri zastavení projektu EX zastavila aj ďalšie dodávky tanku Arjun, ktorého výroba už bežala.

Tank je so svojimi 47 tonami o sedem ton ťažší než T-72, no o 11,5 tony ľahší než Arjun. Motor s tisíckou konských síl poskytuje výkon 21 konských síl na tonu, čo je pokrok oproti dvadsiatim z tanku T-72. Tank má k dispozícii ešte pomocný zdroj energie, ktorý poháňa hlavné elektronické systémy v čase, keď je motor vypnutý. Hlavnou zbraňou je kanón kalibru 120 mm, čo len potvrdzuje nerozhodnosť indických generálov pri vyzbrojovaní tankových vojsk (T-90 má kanón kalibru 125 mm). Kanón môže používať aj moderné typy munície APFSDS a HESH. Tak ako aj Arjun aj EX môže páliť z kanóna izraelské rakety LAHAT. Menšou nevýhodou je zásoba vezenej munície. Tank vezie 32 nábojov, oproti tomu Arjun 39 a T-72 45. Doplnkovú výzbroj tvoria guľomety kalibru 12,7 a 7,62 mm.

Tank je vybavený modernou technikou, medzi iným aj GPS, čo je už dnes štandardom medzi indickými tankami. Tank je chránený kompozitným pancierom Kanchan, ktorý chráni predovšetkým čelnú časť tanku. Vďaka tomu je tank odolný aj proti munícii typu HEAT. Pancierovanie ešte môže byť posilnené doplnkovým reaktívnym pancierom. Zásoba streliva je oddelená od posádky, čo sa ukázalo byť životne dôležité počas prvej vojne v Perzskom zálive. Iracké tanky T-72, ktoré nemajú chránené zásoby munície, po zásahu doslova explodovali. Tank môže v priechodnosti terénom smelo konkurovať modelu T-72. Dosahuje rýchlosť 60 km/h, resp. 40 km/h v teréne. Maximálna stúpavosť 30% je taktiež slušná, a dokonca v šírke zákopu ktorý vie prekonať EX vedie (2,6 m oproti 2,28 m). Výška kolmej prekážky ktorú vie zdolať je 1,2 m.

Ambície indického zbrojného priemyslu rozhodne nie sú malé. Avšak zdĺhavý vývoj korunovaný nepremysleným mechanizmom zavadenia domácich modelov do výzbroje patria medzi najväčšie problémy zavádzania domácich produktov do výzbroje. Každopádne indický zbrojný priemysel má potenciál perspektívne produkovať výrobky schopné aspoň čiastočne zabezpečiť domáce potreby.

Reference

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 17. 1. 2010 |