Kazašský tank T-72M - Specwar.info 

Kazašský tank T-72M

Jedným z prekvapujúcich výsledkov vojny v Perzskom zálive v roku 1991 bola neschopnosť irackých tankových jednotiek vyzbrojených (v tom čase) modernými tankami T-72 čeliť koaličným vojskám. Niet pochýb o tom, že kvalita irackých veliteľov aj tankových posádok významne ovplyvnili výsledky irackých tankistov, no ani tento argument nemohol zabrániť horúcej diskusii o využití sovietskych tankov. Po uplynutí vyše dvoch dekád je T-72 stále ťažným koňom tankových vojsk mnohých armád. Náhrada týchto vozov z politických alebo finančných dôvodov väčšinou nie je možná, čoho dôsledkom je množstvo modernizačných programov. Výnimkou nie je ani Kazachstan, ktorý na modernizácii svojich T-72 spolupracuje s izraelskou firmou Elbit Systems.

Modernizačný balík v sebe zahŕňa nový systém riadenia paľby, nočné videnie pre vodiča, nové rádiostanice a interkominikačné prostriedky, systém riadenia boja a v neposlednej rade nezávislú napájaciu jednotku. Riadenie paľby zabezpečuje systémy typu TISAS (Thermal Imager Stand-Alone System) s denným zameriavačom TPD-K1. Výhodou je, že jeho inštalácia nevyžaduje zásah do pancierovania tanku. Nahradený bol aj pôvodný aktívny infračervený zameriavač strelca TPN-1, pričom do výbavy pribudol aj digitálny počítač a displeje s vysokým rozlíšením. Systém TISAS sa skladá z: termálnej zobrazovacej kamery TE (Thermal Elbow), identických displejov strelca GDU (Gunner Display Unit) a veliteľa CDU (Command Display Unit), balistického počítača, mechanického zrkadla MHM a riadiacej jednotky strelca GCU. Kamera TE pracuje v spektrálnom rozsahu 8 – 12 um a ponúka dva pracovné módy – práca so širokým zorným poľom WFOW a práca s úzkym zorným poľom NFOW Štandardný cieľ kategórie tank podľa NATO rozozná v režime WFOV na 8 km a v režime NFO na 3,8 km. Súčasťou systému riadenia boja je aj zameriavací systém Comet. Pomocný zdroj sa stal nevyhnutnosťou kvôli množstvu novej elektroniky, no okrem toho umožňuje aj tichú pozorovaciu činnosť pri vypnutej pohonnej jednotke.

Súčasťou modernizácie je aj nová pasívna balistická ochrana chrániaca najohrozenejšie časti čela, bokov a stropu veže a korby vozidla. Vozidlo bolo predstavené už v roku 2010 na výstave KADEX 2010 v kazašskej Astane, no je otázkou predovšetkým financií, či sa dočká aj masového zavedenia do výzbroje.

Zdroje: ATM 2/2012 str. 22

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 15. 01. 2015 |