Protilietadlový komplet STROP II - Specwar.info 

Protilietadlový komplet STROP II

strop II
Protilietadlový komplet STROP II. (Zdroj: flickr.com.)

STROP II je samohybný hybridný protilietadlový komplet československej výroby. Nádejná konštrukcia, ktorá mala nahradiť legendárny dvojkanón vz.53/59 Jašterka, sa začala vyvíjať v roku 1987, a definitívne bol ukončený v roku 1996. K jeho zavedeniu do výzbroje, aj v dôsledku geopolitických zmien, nikdy nedošlo.

Vývoj nového vozidla prebiehal pod označením Promet, pričom spočiatku sa počítalo so spoluprácou s Poľskom, avšak nestabilná situácia v Poľsku mala za následok vývoj čisto v československej réžii. Zvažované boli rôzne varianty - modernizácia Jašterky, či vývoj úplne nového kanónu. Nakoniec padlo rozhodnutie vytvoriť nové vozidlo, avšak využiť už existujúci sovietsky kanón 2A38 kalibru 30 mm.

Zvýšiť bojovú hodnotu kompletu mal moderný systém riadenia paľby pozostávajúci z prístrojov PRUS I a II (Pasívny Rádiolokačný Uhlomerný Systém) a optických systémov (s laserovým diaľkomerom, televíznou kamerou a optickým zameriavačom). Testovanie systémov prebiehalo na podvozku BVP-1 pod označením STROP I (kanóny pochádzali ešte z Jašterky). Prototyp bol zhotovený v roku 1982 a podstúpil intenzívne vojskové skúšky.

Dobré výsledky prototypu dali zelenú ďalšiemu vývoju. STROP II bol spočiatku vyvíjaný v Slavičíne, Brne či Prahe, no neskôr bol celý vývoj premiestnený do Konštrukty Trenčín. Medzi subodávateľmi bola firma Tesla z Pardubíc, Kolína a Oravy, Přerovská Meopta, a v neposlednej rade Tatra, ktorá mala dodať osvedčený podvozok T-815, ktorý využívala aj samohybná húfnica DANA. To zjednodušilo logistiku, avšak vyskytli sa problémy s rýchlym a presným pohybom rozsiahlej veže.

K definitívnemu dokončeniu prototypu došlo až po roku 1989, a vývoj pokračoval na Slovensku, ktoré vozidlo upravilo do podoby nazvanej BRAMS. Tá sa odlišovala v systéme riadenia paľby a miesto starších PLRS Strela-2M boli použité modernejšie rakety Igla. Česká republika pokračovala vo vývoji samostatne, pričom vznikol projekt STYX, ktorý počítal s kanónmi švajčiarskej firmy Oerlikon kalibru 35 mm, avšak tento projekt sa nedostal ani do štádia výroby prototypu. Ani jedna armáda teda nový protilietadlový komplet do výzbroje nezaviedla.

Posádku STROP II tvorili tri osoby, rozmery vozidla sú 9,9 x 2,95 x 3,3 m, hmotnosť 27 t, maximálna rýchlosť 100 km/h a dojazd 700 km. Výzbroj tvorí kanón 2A38 kalibru 30 mm (rovnaký mimochodou používa aj ruský systém Tunguska) s kadenciou 2400 rán/min s dostrelom 4 km. Štandardne malo vozidlo viesť zásobu 1 300 ks munície. Protilietadlovú výzbroj dopĺňali dve protilietadlové rakety s dostrelom 4 200 m. Dodatočnú výzbroj tvoril guľomet PKT kalibru 7,62 mm.

Zdroje: wikipedia.org, valka.cz

Fórum

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 27. 10. 2015 |