Obrnený autobus Rhino Runner - Specwar.info 

Obrnený autobus Rhino Runner

Rhino Runner
Obrnený autobus Rhino Runner. (Zdroj: Wikipedia.org.)

Rhino Runner je ďalšou z celej rady noviniek ktoré vznikli počas pôsobenia koaličných jednotiek v Iraku a Afganistane. A tak ako aj v ostatných prípadoch, aj teraz ide o odpoveď na špecifické požiadavky.

Tentoraz ide o nebezpečenstvo ktoré hrozí od povstalcov pri prevoze VIP osôb či väzňov k Irackému špeciálnemu súdu. Najväčšie nebezpečenstvo hrozí na frekventovaných trasách využívaných na prevoz spomínaných osôb. Jednou z takých trás je cesta medzi bagdadským medzinárodným letiskom a prísne stráženou Zelenou zónou. Do riešenia úlohy sa pustila spoločnosť Labock Technologies.

V dnešných dňoch ešte nie je známe mnoho o technických špecifikáciách vozidla. Kvôli bezpečnosti chýbajú spoľahlivé informácie o hmotnosti či rozmeroch. Známe sú len niektoré parametre týkajúce sa možností úpravy či ochrany.

Narozdiel od obrnenia už existujúceho vozidla sa výrobca rozhodol použiť len sašu vozidla a motor. To umožnilo aj lepšie prispôsobenie rôznym potrebám. Vozidlo odolá prierazným nábojom, a je konštruované tak, aby výbuchy náloží (ktoré sú v Iraku také rozšírené) mali čo najmenší efekt. Práve ochrana bola prvoradou požiadavkou. Tá je zabezpečená zo všetkých strán, zhora aj zdola. Nepriestrelné sklá sú samozrejmosťou. Za pozornosť rozhodne stoja použité materiály. Pancier je napr. z takého ľahkého materiálu, že sa vznáša na vode. Pritom poskytuje dostatočnú ochranu posádke vozidla. Prinajmenšom rovnako zaujímavé sú nepriestrelné sklá, ktoré sú nepriestrelné len z jednej strany. Inými slovami, guľky zvonka sa dovnútra nedostanú, no ak by posádka potrebovala prestreliť sklo, nebol by v tom problém.

Spomenutá už bola možnosť úpravy vozidla do rôznych verzií. Na transport sa používajú úpravy pre 17, 24 či 36 osôb. Ďalšie používané úpravy zahrňujú verziu pre prevoz väzňov, zranených, či vozidlo pre špeciálne zásahové jednotky (v štýle známej jednotky SWAT). A samozrejme týmito úpravami nebol potenciál konštrukcie zďaleka vyčerpaný.

Konštruktéri si dali záležať na tom, aby okrem balistickej ochrany zo všetkých uhlo a smerov poskytli posádke aj možnosť úniku v každej situácii. Dvere sa nachádzajú po stranách, v zadnej časti vozidla, a dokonca jeden núdzový otvor je aj na streche. Nakoľko hovoríme o vozidle ktoré bolo skoštruované pre pôsobenie v bojovej zóne, samozrejmosťou je aj automatický systém udržiavania tlaku v pneumatikách, čo dovoľuje vozidlu pokračovať, aj keď s istými obmedzeniami, v jazde aj po prestrelení pneumatík. Skrátka a jasne, vozidlo je produktom svojej doby, a určite ešte dostane veľa príležitostí dokázať svoje kvality.

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 1. 1. 2010 |