Ranger Special Operations Vehicle (RSOV) - Specwar.info 

Ranger Special Operations Vehicle (RSOV)

RSOV
Ranger Special Operations Vehicle (RSOV). (Zdroj: neznámý.)

Ranger SOV je vozidlo založené na známom modeli terénneho vozidla Land Rover 110. Pôvodná verzia bola prispôsobená tak, aby spĺňala požiadavky Rangers zo 75. pluku. Primárne ide o ľahké bojové vozidlo, no môže sa použiť aj na prieskum a existuje aj v niekoľkých špeciálnych prevedeniach.

Rangers sa rozhodli pre tento model najmä vďaka výhodným rozmerom vozidla, ktoré navyše poskytuje všetko potrebné. Ranger SOV sú väčšie než dovtedy používané M151 MUTT či Desert Patrol Vehicle, no menšie ako HMMWV, vďaka čomu jeden vrtuľník Chinook môže naraz prepraviť až dve tieto vozidlá, navyše plne pripravené na boj. Zároveň došlo k úplnému nahradeniu vozidiel M151 MUTT, ktoré Rangers stále používali. V jednom vozidle je pritom miesto až pre sedem mužov.

Vozidlo je prispôsobené na nesenie širokej škály zbraní, základ tvoria tak ako pri iných vozidlách tejto kategórie v americkej armáde guľomety M2 kalibru 12,7 mm, M240 kalibru 7,62 mm a granátomety Mk 19 kalibru 40 mm. Okrem munície pre tieto zbrane je vo vozidle miesto vyhradené pre rezervu paliva, komunikačné zariadenia, zásoby pre posádku, či dokonca aj lopaty pre prípad, že by vozidlo zapadlo.

Vezená posádka sa taktiež môže zapojiť do bojovej činnosti. Vo vozidle môže byť napr. obsluha protitankových zbraní či radista. V prípade boja s obrnenými cieľmi môžu byť nesené protitankové zbrane ako M3 Carl Gustav, Javelin či AT-4. Vezený výsadok zväčša tvoria traja muži, jeden s guľometom M249 a jeden s puškou s podveseným granátometom M203. Ďalšou výhodou vozidla je jeho tichý motor, vďaka ktorému podľa skúseností posádok je ľahké udržať si moment prekvapenia do poslednej chvíle.

Každá rota „Alfa“ v 75. pluku disponuje dvanástimi vozidlami Ranger SOV, ktoré sú po štyri rozdelené do jednotlivých čiat. V každej čate sú ešte pritom rozdelené do dvoch dvojíc a každú dvojicu podporujú ešte dve motorky Kawasaki KLR250. Vozidlá operujúce v dvojiciach majú štandardne zhodne po jednom guľomete M240, jedno vozidlo nesie guľomet M2 a jedno granátomet Mk19. Posádku vozidla tvorí veliteľ (na mieste spolujazdca), šofér a obsluha zbrane. Okrem nich môžu byť vo vozidle prevážaní ďalší štyria Rangers.

Existujú ešte dve špeciálne verzie RSOV ktoré Rangeri používajú. Prvá je mínometná verzia označovaná ako MORTSOV (MORTar Special Operations Vehicle), ktorú používajú mínometné čaty pri každom prápore. Každá čata disponuje dvoma vozidlami (ktoré slúžia spolu s trojicou HMMWV). Vozidlá nemajú hlavnú zbraň. Namiesto nej je priestor na uskladnenie tridsiatich mínometných striel kalibru 120 mm spolu s ďalším vybavením pre čatu. V prípade potreby môže byť mínomet osadený priamo na samotné vozidlo.

Druhou verziou je vozidlo na odvoz ranených – MEDSOV (MEDical Special Operations Vehicle). Opäť došlo k odmontovaniu nadstavby pre zbrane, vďaka čomu vznikol priestor na umiestnenie max. šiestich zranených (podľa charakteru zranenia). Posádku tvorí veliteľ, šofér a dvaja až traja zdravotníci.

Špecifikácie

názov Ranger SOV
pôvod USA
typ ľahké bojové vozidlo
hmotnosť 3,5 t
dĺžka 4,41 m
výška 1,93 m
šírka 1,79 m
RSOV
Ranger Special Operations Vehicle (RSOV). (Zdroj: Wikipedia.org.)

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 25. 5. 2010 |