Tank PT-72U - Specwar.info 

Tank PT-72U

PT-72U
Tank PT-72U. (Zdroj: topwar.ru)

S presunom bojov do mestského prostredia sa často spájajú diskusie o úpadku tankových vojsk. Napriek tomu si skoro žiadna skutočná mocnosť nevie svoje expedičné sily bez tankov predstaviť. Najnovšie skúsenosti ukazujú, že po istých úpravách je tank vhodným bojovým prostriedkom aj v mestskom prostredí. Jedným z najnovších prírastkov do tejto kategórie ju poľský tank PT-72U, vychádzajúci z konštrukcie sovietskych T-72.

Okrem zlepšenia pravdepodobnosti prežitia a lepšej integrácie do systému síl sa museli konštruktéri držať aj prísneho pravidla cenovej znesiteľnosti. Celá modernizácia je poňatá ako modulárne riešenie, čo umožňuje prispôsobenie vozidla konkrétnej misii. Hlavné kroky smerovali k zlepšeniu informačného zabezpečenia, zvýšeniu protimínovej aj balistickej ochrany, ako aj zlepšeniu schopnosti reagovať na hrozby z rôznych smerov. Ochrana je doplnená blokmi reaktívneho pancierovania, výstražným systémom SSP-1 OBRA-3 a zadýmovacím systémom. Na prvý pohľad je hlavný rozdiel v namontovaných blokoch mrežového pancierovania okolo bokov a zadnej časti korby, ako aj zadného perimetra veže. Výzbroj bola doplnená diaľkovo ovládanou vežou ZSMU-127 Kobuz, na ktorej je inštalovaný poľský guľomet WKM-B kalibru 12,7 mm. Je vybavený vlastným infračerveným systémom a je schopná paľby na všetky strany. Vďaka veľkému elevačnému uhlu je stanica schopná zasiahnuť aj proti odstrelovačom vo vysokých budovách.

Menej výrazným, no nemenej podstatným prvkom modernizácie je zabezpečenie dostatočného množstva informácií z celého okolia tanku. Obraz zabezpešuje súprava až 24 kamier po obvode vozidla, pričom v eleváciii dosahuje zorné pole rozsah až 55°.

Nahradená bola aj pôvodná rádiostanica modernou RBC 9310AP, ako aj interkom miesto ktorého je nainštalovaný systém Fonet-IP. Keďže posádka tanku nasadeného v meste musí často zotrvať dlhý čas vo svojom vozidle bola nainštalvoaná aj klimatizačná jednotka. Kvôli množstvu elektroniky sa stala nevyhnutnosťou aj inštalácia doplnkového zdroja energie.

Zdroje: ATM 2/2012 28-29

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 17. 12. 2014 |