KAMAZ Patrul - Specwar.info 

KAMAZ Patrul

patrul
KAMAZ Patrul. (Zdroj: charly015.blogspot.com.)

V našich podmienkach pomerne málo známe Vnútorné vojská Ruskej federácie (teda de facto armáda patriaca pod ministerstvo vnútra) sa prednedávnom stali užívateľmi nového vozidla domácej výroby KAMAZ Patrul, jedného z viacerých modelov MRAP – ov ktorými sa Rusko snaží držať krok vo vývoji tejto kategórie vojenských vozidiel.

Po predstavení vozidla sa ukázalo, že nadväzuje na starší projekt označovaný ako Vystrel-M, ktorý vznikol na základe známejšieho KAMAZ-43269, teda BPM-97 Vystrel, ktorý sa ale ukázal byť málo odolný voči výbušným zariadeniam a získal si len minimum objednávok. Možno práve snaha o napravenie reputácie bola dôvodom aj na premenovanie celého projektu. Patrul sa radí s hmotnosťou 10,7 t medzi vozidlá kategórie MRAP ľahkej až strednej kategórie a okrem dvoch členov posádky pojme ďalších desať mužov.

Podvozok je prevzatý z nákladného automobilu (tak ako pri mnohých MRAP – och), konkrétne z KAMAZ-4350. Karoséria je vyrobená z pancierovej ocele označovanej A3, ktorá by mala odolať munícii kalibru 7,62x39 mm, resp. aj bežnej munícii kalibru 7,62x54 mm. Podvozok by mal odolať výbuchu míny s náplňou až 6 kg TNT, v čom pomáha tvarovanie do písmena “V“. Na pravej strane karosérie sú dvoje dvere, jedny vľavo a jedny vzadu. Na streche sa nachádza celkovo šesť prielezov. Šesť je aj strielní po boku vozidla. Pohon zabezpečuje americký šesťvalec Cummins ISB 6,7-250 s výkonom 190 kW. Maximálna rýchlosť na spevnenej komunikácii má dosahovať okolo 100 km/h.

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 10. 03. 2015 |