Obrnený transportér OT-90 - Specwar.info 

Obrnený transportér OT-90

ot-90
Obrnený transportér OT-90. (Zdroj: palba.cz.)

OT-90 je obrnený transportér československej, resp. českej výroby, ktorý vznikol úpravou bojových vozidiel pechoty BVP-1 v dôsledku obmedzení počtu konvenčných zbraní na základe Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe a Dohody o maximálnych úrovniach konvenčných zbraní a techniky. BVP-1 kvôli kanónu kalibru 73 mm bolo zaradené medzi vozidlá s ťažkou výzbrojou.

Úprava spočívala v odstránení bojovej veže s kanónom, protitankovými raketami Maljutka a guľometom PKT kalibru 7,62 mm. V rámci akcie "Opera" bola nahradená vežou BTR-60Pb, ktoré boli osadené na vozidlách OT-64 SKOT, na ktorej je namontovaný guľomet KPVT kalibru 14,5 mm a spriahnutý guľomet SGMT vz. 43/66 kalibru 7,62 mm (následne vymenený za PKT rovnakého kalibru).

Provizórna úprava sa nezaobišla bez komplikácií. Zmenou polohy ťažiska sa zhoršili jazdné aj plavebné vlastnosti vozidla, vo veži bol obmedzený priestor a podlaha strelca sa neotáčala spolu s vežou. Taktiež nebolo vyriešené odvádzanie plynov vznikajúcich pri paľbe, priestor nabíjača bol stiesnený a obmedzené bolo aj množstvo vezenej munície. Veža bola otáčaná mechanicky a oproti zvyšku vozidla menej odolná. Neoficiálne si vozidlo vyslúžilo prezývku Havlov tiger.

K prvej modernizácii došlo pod vedením VOP 026 Šternberk v roku 1992, pričom dohromady bolo realizovaných štrnásť úprav, pričom nové vozidlo nieslo označenie OT-90 M1. Už o rok neskôr došlo k ďalšej modernizácii, ktorá nesie označenie OT-90 M2.

Posádku vozidla tvoria traja muži, priestor výsadku pojme ďalších ôsmych. Rozmery vozidla sú 6,7 x 2,9 x 2,1 m. Hmotnosť 12,4 t, maximálna rýchlosť 65 km/h a dojazd 750 km.

Zdroje: wikipedia.org, valka.cz

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 27. 10. 2015 |