Samohybné delo M109A7 PIM - Specwar.info 

Samohybné delo M109A7 PIM

M109A7 PIM
M109A7 PIM. (Zdroj: www.defenseindustrydaily.com.)

Samohybné húfnice M109 sú už dlhé desaťročia stabilnou súčasťou americkej výzbroje. Pravdou ale je, že tieto stroje prekonali niekoľko zásadných modernizačných programov. A v tomto období sa rozbieha ďalší, ktorý má zásadne vylepšiť možnosť starých Paladinov M109A6 a muničných vozidiel M992A2, ktoré po modernizácii obdržia označenie M992A3.

Jeden z dôvodov prečo Paladiny stále slúžia je zlyhanie všetkých pokusov o ich nahradenie, či už šlo o projekt Crusader, alebo NLOS-C, ktorý bol súčasťou projektu FCS. Napriek zlyhaniu týchto projektov nové technológie si našli cestu do rôznych už zavedených modelov v rámci modernizačných projektov. Rovnako je tomu aj v prípade M109A7 PIM (Paladin Integrated Management). Prvé stroje boli prevzaté na modernizáciu v lete a po jej skončení s letitých strojov ostane ozaj len korba, veža a hlaveň. Nový podvozok bude prevzatý z BVP Bradely. Obe vozidlá budú mať aj rovnaký motor, prevodovku, odpruženie, pásy atď.

Výkonnejší motor VTA-903T s výkonom 600 koní sa okrem pohonu stará aj o pohon nového generátora s výkonom 70 kW, čo umožní nainštalovanie väčšieho množstva elektrických systémov, vrátane elektrického ovládania veže a hlavne (práve tento systém je prevzatý zo zrušeného NLOS-C). Elektromotor sa navyše dá za 15 minút vymeniť aj v poľných podmienkach. Vymenená je aj väčšina komunikačných prostriedkov.

Výzbroj bude doplnená strelom M982 Excalibur s dostrelom 40 kilometrov a kruhovou odchýlkou 10 metrov. Rýchlosť streľby zostáva nezmenená – 8 rán/minútu, resp. 3 rany za minútu pri dlhšie trvajúcej paľbe. Tento limit je daný predovšetkým hlavňou, ktorá kvôli vznikajúcemu teplu vyššiu kadenciu neznesie. Zdá sa, že americká armáda stratila po dvoch neúspechoch chuť vyvíjať nové samohybné húfnice, keďže plánuje ponechať si Paladiny až do roku 2050. To by znamenalo, že M109 by vo výzbroji bola úctyhodných 90 rokov (!). Treba poznamenať, že aj keď Paladin určite bude mať svoje kvality, nebude možné ho považovať za svetovú špičku. Napríklad nemecká PzH 2000 je schopná strieľať s kadenciou 10 rán za minútu, pričom pri palebnom prepade je schopná za desať sekúnd vystreliť tri rany (ustálená rýchlosť streľby je okolo 7 rán za minútu). Samozrejme vývoj úplne nového modelu len preto, aby bol v niečom lepší, by predstavoval bohapusté plytvanie zdrojmi. Pozemné bojisko je zahltené množstvom rúznych zbraňových systémov, a záleží od doktríny tej – ktorej armády, aké kladie nároky na jednotlivé zbraňové systémy.

Zdroje: http://www.armadninoviny.cz/m109a7-pim-samohybna-houfnice-americke-armady.html

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 09. 12. 2014 |