Tank M-95 Degman - Specwar.info 

Tank M-95 Degman

Tank M-95 Degman
Tank M-95 Degman. (Zdroj: Wikipedie.)

Poľsko, Česká republika či Slovensko sú krajiny, ktoré vytvorili úspešné modernizačné programy pre tanky ktoré sú dedičstvom ešte oných čias. Avšak aj v krajinách bývalej Juhoslávie šiel čas dopredu, a bolo nutné obrnenú techniku modernizovať. Chorvátsko sa intenzívne zaoberalo modernizáciou tankov M84. Najnovším výsledkom týchto snáh je tank M-95 Degman.

Na prvý pohľad by laik len s problémami mohol na prvý pohľad určiť, že ide o modernizáciu M84. Zmenu vzhľadu má na svedomí reaktívne pancierovanie poskytujúce ochranu proti munícii typu HEAT. Modernizácia taktiež odstraňuje jeden z najväčších nedostatkov tankov T-72, a teda aj M84: v prípade zásahu muničných priestorov a detonácie vezenej munície výbuch nemá byť rizikom pre posádku (čo si ale zrejme vybralo daň na množstve vezenej munície, nakoľko posádky týchto tankov sú doslova obložené muníciou). Nová pohonná jednotka má výkon 1 200 koní (890 kW), bol inštalovaný nový palebný systém, komunikačné zariadenia, a nový nabíjač ktorý je schopný za minútu vystreliť 9 a nie 8 nábojov ako tomu bolo doposiaľ.

Prototypy už prešli skúškami, a chorvátska vláda počíta so zavedením M-95 do výzbroje. Taktiež sa počíta s exportom. Podľa servera Military-today.com Kuvajt už dal v roku 2007 najavo záujem modernizovať svoje tanky M84 z bývalej Juhoslávie (149, podľa niektorých zdrojov 150), a k tomu ešte 65 (podľa niektorých zdrojov 66) nových strojov. Za pozornosť stojí aj fakt, že kuvajtské tanky nebudú modernizované na úroveň tankov pre chorvátsku armádu.

Tank má svoj základ v inom chorvátskom modely, a síce v M-91 Vihor z roku 1991, ktorý ale nebol zavedený do výzbroje. Pri modernizácii Chorváti spolupracovali aj so Slovincami, optika a systém riadenia paľby totiž dodala slovinská firma Fotona, a tieto sú dnes štandardom pre slovinské aj chorvátske tanky. Pribudol aj laserový diaľkomer a prístroj na zisťovanie ožiarenia tanku LIRD-4B. už spomenutý reaktívny pancier pochádza z Izraela. Taktiež je k dispozícii možnosť vybaviť tank izraelskou zbraňovou vežičkou od firmy Rafael s guľometom kalibru 12,7 mm a 40 mm granátometom. Do budúcnosti sa ráta s možnosťou výmeny dela za švajčiarske kalibru 120 mm, či dokonca s inštalovaním aktívnych systémom obrany pred protitankovými strelami.

V poslednom čase sa objavujú ďalší klienti ktorí si všímajú tank M-95. Jedným z nich je napr. Líbya, ktorá veľmi rýchlo objavuje výhody dobrých vzťahov so západnými krajinami. Fakt, že chorvátski inžinieri nezaspali na vavrínoch, a ďalej pracujú na zdokonaľovaní tanku, a intenzívne spolupracujú so špičkovými zahraničnými firmami im dáva potenciál udržať sa na trhu modernizačných programov na ktorom sa dnes pohybuje veľmi široká klientela.

Video: M-95 Degman

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 16. 9. 2008 |