LGS Fennek - Specwar.info 

LGS Fennek

LGS Fennek
LGS Fennek. (Zdroj: KM Weg.de.)

Hlavní informace

  • Výrobce: Dutch Defence Vehicle Systems, německá Kraus-Maffei Wegmann
  • Třída: Průzkumné / bojové vozidlo
  • Zařazení do činné služby: 2003
  • Popis: Ozbrojené průzkumné vozidlo pro tříčlennou posádku.

Historie

Nikdy dříve nebylo průzkumné vozidlo navrženo zároveň jako bojové, ale se vzrůstajícími riziky na bojišti se situace změnila. V roce 1994, kdy začal vývoj vozidla Fennek, používali holandští zvědové automobily Land Rover, které neposkytovaly téměř žádnou ochranu. Postupně je nahradily obrněné transportéry YPR-765, nicméně každému bylo a je jasné, že takto hlučné a snadno sledovatelné stroje se dále nebudou upřednostňovat.

Lehká a často neobrněná vozidla jako Humvee či Land Rover se pro průzkumnou činnost nehodí, a tak se vedly diskuse, co dál. Jako první se k jasným krokům odhodlala holandská a německá armáda. Stanovily požadavky, které zněly, že se má jednat o vozidlo schopné provádět průzkumné, bezpečnostní a kombinované úkoly v jakémkoli počasí a terénu, posádka má zvládat samostatně pracovat a to až pět dní bez doplňování zásob. Vozidlo má být kompaktní, s nízkou siluetou a maximální pohyblivostí.

Prototyp vozidla Fennek prošel polními testy v dubnu 2000. V prosinci 2001 byla uzavřena dohoda na dodávku celkem 622 kusů pro holandskou a německou armádu. Holandska si objednalo 202 průzkumných, 130 MRAT (medium range antitank) a 78 víceúčelových vozidel a Německo 178 průzkumných, 24 bojových a 10 pro palebnou podporu.

První dodávku převzala holandská armáda v červenci a německá v prosinci 2003. Dodávky pokračují a nové stroje Fennek nahrazují holandské obrněné transportéry M113 a německá průzkumná vozidla Luchs.

V říjnu 2006 byla holandská vozidla Fennek rozmístěna v jižním Afghánistánu, aby zde podpořila mise ISAF.

LGS Fennek
Fennek - místo velitele a pozorovatele. (Zdroj: Deagel.com.)

Konstrukce

Fennek částečně vypadá jako obrněné závodní auto – a také jím z jistého pohledu je. Má šestiválcový motor Deutz o výkonu 177 kW, který je schopen udělit 11tunovému kolosu na silnici rychlost až 123 km/h s dojezdem 1000 km, v terénu se dojezd snižuje přibližně na 460 km. Pohon lze nastavit buď na dvě, nebo na všechna čtyři kola. Profil vozidla typu „H“ zajišťuje celkovou malou výšku (1,79 m) a i přesto vysoký podvozek (0,4 m). Z pozice řidiče se dá regulovat tlak v pneumatikách tak, aby se dosáhlo co nejvhodnějších jízdních vlastností pro aktuální terén. Plně naložený Fennek zvládá stoupání až do úhlu 60° a boční náklon do 35°.

Velké přední sklo zajišťuje řidiči, aby ze svého místa přehlédl úhel větší než 180°. Další zdokonalení, díky němuž řidič nepotřebuje při manévrování navádění velitele, je malá kamera umístěna na zadní části vozu. Pozorovatel i velitel mají přístup ke všem dostupným senzorům. Všechny senzory jsou uložené v malém stožáru, který lze vysunout až 1,5 m nad vozidlo, tedy celkem 3,29 metru vysoko, a přitom zůstává vozidlo skryto zrakům nepřítele. Senzorový „balíček“ obsahuje CCD kameru, tepelný snímač a laserový dálkoměr.

Celé vozidlo včetně oken je odolné vůči 7,62mm střelám a dle požadavků mise může být osazeno dodatečným pancéřováním. Posádka je také chráněná proti nášlapným minám a pomocí klimatizačního systému i proti nukleárnímu, chemickému a biologickému nebezpečí (NBC). Nízký profil a vnější konstrukce vytvářejí pouze slabý radarový odraz a speciální výfukové potrubí minimalizuje infračervenou viditelnost.

LGS Fennek
Fennek. (Zdroj: Deagel.com.)

Velitelský a ovládací systém

Taktické velení a kontrolní systém (Tactical Command and Control System - TCCS) shromažďuje data průzkumných vozidel do integrovaného systému. Děje se tak pomocí digitalizovaných map, které ukazují pozice jednotlivých vozidel a cílů a aktuální bojovou situaci. Data jsou mezi vozidly a velitelstvím přenášena krátkými a velmi krátkými radiovými vlnami.

Výzbroj

Z výzbroje lze na vozidlo instalovat například 12,7mm kulomet (holandská průzkumná verze), protitankové střely Rafael Spike (holandská MRAT verze), 40mm automatický granátomet (HK GMG nebo Rheinmetall MG3 na německá vozidla.

Výzbroj je ovladatelná elektronicky, takže veškerá bojová činnost může být vedena zevnitř vozidla. Zaměřování cílů pro kulomet probíhá ve dne skrz periskop a v noci pomocí nechlazeného termálního zobrazovače.

Holandská armáda dále přidělila zakázku turecké společnosti Aselsanna na vybavení vozidel Fennek celkově 18 odpalovači raket Raytheon Stinger typu země-vzduch, které by nahradily samohybná protiletadlová děla Gepard.

LGS Fennek
Na elektronicky ovladatelný zbraňový nosič lze instalovat např. 40mm kanón nebo 7,62mm kulomet. (Zdroj: Army-technology.com.)

Technicko-taktická data

Pohonná jednotka
Motory a výkon: Deiselový motor Deutz, 177 kW (239 hp)
Rozměry
Výška (střechy): 1,79 m
Výška (celková): 2,29 m
Šířka: 2,49 m
Délka: 5,71 m
Výška podvozku: 0,4 m
Operační parametry
Hmotnost (bojová): 9,7 t
Hmotnost (plně naložený): 11 t
Max. rychlost (na silnici): 123 km/h
Max. rychlost couvání: 23 km/h
Dojezd (na silnici): až 1000 km
Dojezd (v terénu): cca 450 km
Spotřeba: cca 21,5 l / 100 km
Max. brodící hloubka: přes 1 m
Max. stoupavost: 60°
Max. boční náklon: 35°
Poloměr otáčení: 6,3 m
Přechodový úhel: 45°
Posádka: Řidič, pozorovatel, velitel
Výzbroj
Použitelná výzbroj: 40mm kanón s periskopem
7,62mm kulomet
další dle požadavků zákazníka

Video: LGS Fennek

Reference

Autor: Redakce Specwar | Vloženo 23. 12. 2008 |