Obrnené vozidlo Krymsk - Specwar.info 

Obrnené vozidlo Krymsk

Obrnené vozidlo Krymsk
OT Krymsk (Zdroj: www.armadninoviny.cz.)
Obrnené vozidlo Krymsk
Obrnené vozidlo Krymsk. (Zdroj: http://rostechnologiesblog.wordpress.com.)

Obrnené transportéry predstavujú na dnšenom bojisku jednu z najvyťažovanejších kategórií obrnenej techniky. Potreba prispôsobenia sa novým podmienkam na asymetrickom bojisku, ako aj rozširujúci sa zoznam výrobcov spôsobili, že v posledných rokoch bol trh priam zaplavený novými modelmi. Niekedy sa ale stane, že sa v záplave nových vozidiel objaví model, ktorý má potenciál byť revolučný.

Príkladom môže byť ruský obrnený transportér Krymsk, ktorý sa na prvý pohľad nijak nelíši od svojho predchodcu BTR-90 Rostok. Obroti východziemu modelu ale disponuje Krymsk hybridným pohonom. Bližšie informácie neboli poskytnuté, no okrem zníženia spotreby (skôr z logistických ako ekologických dôvodov) má poskytovať možnosť, aspoň na istú vzdialenosť istou rýchlosťou, relatívne tichý pohyb, čo by určite uvítali mnohé zásahové jednotky hlavne v mestskom prostredí. Samozrejme toto riešenie nie je bez nevýhod. Takmer určite stúpne hmotnosť vozidla, obmedzí vnútorný priestor a v neposlednej rade stúpne aj cena vozidla.

Nemenej zaujímavá je aj druhá úprava nového OT. Ide o možnosť diaľkového ovládania vozidla. To umožňuje jeho využitie ako zbraňovej platformy, prieskuného vozidla, či pri plnení logistických úloh bez ohrozenia posádky. Rusi dokonca plánujú na Krymsk umiestniť laserové či elektromagnetické zbrane.

V kontraste so smelými plánmi sú informácie o súčasných výkonoch nového vozidla. Najvyššia potvrdená rýchlosť, akú vozidlo dosiahlo je 97 km/h a z 0 na 80 km/h zrýchli za 33 sekúnd. Nna iné potvrdené informácie o tomto zaujímavom a ambicióznom projekte si ešte musíe počkať.

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 08. 03. 2014 |