KADDB Desert Iris - Specwar.info 

KADDB Desert Iris

KADDB Desert Iris
KADDB Desert Iris. (Zdroj: KADDB.com.)

O jordánskej armáde sa toho v našich končinách mnoho nevie. Pritom mnohí by boli pravdepodobne prekvapení úrovňou zavádzania nových technológií do armády, a jej prispôsobením dnešnému bojisku.

Rovnako zaujímavý je aj tamojší zbrojársky priemysel. Ten je, podobne ako aj iné oblasti spoločenského života v krajine, pevne spätý s osobou kráľa Abdullaha II. Svedčí o tom aj meno jednej z konštrukčných kancelárií KADDB (The King Abdullah II design and Development Bureau). Táto firma ktorá sa objavila pred ôsmimi rokmi stojí aj za projektom terénneho vozidla Desert Iris 4x4.

Vozidlo bolo vyvinuté v spolupráci s anglickými firmami. Jeho základom sú osvedčené vozidlá Toyota. Tie už pri viacerých príležitostiach dokázali svoju odolnosť, úspornosť a nenáročnosť. Vozidlo dosahuje značnú pohyblivosť ako na vozovke, tak aj v teréne.

Vozidlo je určené na prepravu malých jednotiek pri hliadkovej či prieskumnej činnosti pri ktorej im poskytuje aj palebnú podporu. Na umiestnenie zbraní je priestor v zadnej časti vozidla. Použiť sa dajú rôzne guľomty kalibru napr. 12,7 či 7,62 mm, mínomet či PTRS alebo PLRS (napr. TOW). Vozidlo je vhodné pre použitie špeciálnymi jednotkami. Priateľná hmotnosť a rozmery dovoľujú ľahkú prepravu vzduchom.

Pohon zabezpečuje dieselový štvorvalec Toyota 2.8 L. ten dosahuje výkon 65 kW (87 konských síl). Vozidlo má päťstupňovú prevodovku a pohon všetkých štyroch kolies. Dojazd vozidla je 600 km, príp. 400 km v teréne.

Vozidlo nie je využívané len v Jordánsku. Boli vyvezené aj do Líbie, Saudskej Arábie, Spojených Arabských Emirátov a Bahrajnu.

Video: Desert Iris 4x4 KADDB light wheeled multi role vehicle Army Recognition

Specifikace

Typ terénne vozidlo
Krajina pôvodu Jordánsko
Hmotnosť prázdneho vozidla 1 650 kg
Dľžka 4 250 mm
Výška 1 900 mm
Šírka 1 750 mm
Max. náklon pri stúpaní 60 stupňov
Max. náklon pri klesaní 40 stupňov

Reference

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 1. 1. 2010 |