Husky 2G - Specwar.info 

Husky 2G

husky 2G
Husky 2G. (Zdroj: www.armadninoviny.cz.)

IED sa stali obávaným protivníkom každého vojaka. Nenáročná výroba, vysoká dostupnosť a nesmierny ničivý efekt zákonite viedli k ich širokému uplatneniu. Ako sa ukázalo, množstvo vozidiel, ktoré armády bežne používajú nechránia pred týmito nástrahami svoju posádku dostatočne, či skoro vôbec. Situácia vyžadovala rýchle riešenie. Po počiatočných improvizáciách a “objavení“ dovtedy málo známych modelov vozidiel prišli nové špecializované konštrukcie súhrne označované ako MRAP.

V roku 2010 si svetovú pozornosť vyslúžilo juhoafrické vozidlo Husky 2G, ktoré si vyslúžilo označenie najodolnejšie vozidlo na svete. Okrem originálnej konštrukcie vyniká aj množstvom detekčných systémov zameraných na včasné odhalenie rizika v podobe IED. Za svoju vysokú odolnosť vďačí hlavne oddeleniu kabíny od hnacích náprav. Nápravy sú pripojené na ocelovú kostru a samotná kabína je k nej priskrutkovaná. Vďaka zachovaniu kompaktnosti kabíny poskytuje lepšiu ochranu, a relatívne veľká vzdialenosť od náprav má za následok, že k výbuchu dochádza vo väčšej vzdialenosti od posádky. V prípade výbuchu pod nápravou dôjde s najväčšou pravvdepodobnosťou k jej zničeniu, no kabína je zasiahnutá minimálne. Konštrukcia vozidla umožňuje relatívne jednoduchú výmenu zničenej nápravy a opätovné nasadenie vozidla.

Vozidlo je ďalej chránené tým, že používa pomerne široké kolesá (rokmi osvedčené juhoafrické riešenie), ktoré sú navyše výrazne podhustené (určite sa nájdu ľudia pohoršení zvýšenou spotrebou paliva, no efekt stojí za to), vďaka čomu by pri prejazde cez protitankovú mínu vôbec nemalo dôjsť k jej detonácii.

Štandardne je vozidlo vybavené senzorom na vyhľadávanie kovu umiestneným pod trupom. Na prednej radlici môže byť umiestnený pozemný radar na vyhľadávanie zakopaných náloží. Radar vysiela vlny schopné preniknúť do hĺbky cca 50 cm. Po odhalení hrozby je podozrivý objekt farebne označený a sú privolaní pyrotechnici.

Pre prípad zlyhanie týchto detekčných systémov je Husky vybavený ocelovou “stonožkou“ z troch prepojených prívesov, ktoré sú odstupňované tak, aby iniciovali akúkoľvek nálož v páse širokom tri metre.

Vozidlá Husky operujú v bojových zónach už niekoľko rokov. Nová varianta sa líši predovšetkým dvojmiestnou kabínou, aby sa rozložila bojová záťaž. Šofér sa sústredí len na jazdu, zatiaľčo operátor sleduje radar a obsluhuje diaľkovo ovládanú streleckú vežu, ktorá v starších verziách taktiež chýbala.

Doposiaľ bolo vyrobených minimálne 400 vozidiel Husky, ktoré slúžia v rôznych armádach. Možno nejde o najvzhladnejšie vozidlo, no pre bezpečnosť svojich posádok robí prvé aj posledné.

Specifikace

Označenie Husky 2G VMMD
Krajina pôvodu Juhoafrická republika
Dĺžka 7340 mm
Výška 3217 mm
Šírka 2530 mm
Dojazd 750 km
Max. rýchlosť 72 km/h, 350 km/h pri detekovaní
Posádka 2
Hmotnosť 8,8 t

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 03. 12. 2014 |