GAZ Tiger - Specwar.info 

GAZ Tiger

ГАЗ-2975 «Тигр», GAZ 2330/2975 Tiger HMTV

GAZ Tiger
GAZ Tiger. (Zdroj: neznámý.)

Terénne vozidlá v službách armád dnes prežívajú zlaté časy. Už sa nevyužívajú len na logistické zabezpečenie bojujúcich jednotiek, ale sú nasadzované priamo do boja. Z časti je tomu tak kvôli ich častejšiemu nasadzovaniu v oblastiach kde operujú partizánske jednotky, teda na miestach kde je bojisko všade. To samozrejme zvyšuje nároky na tieto vozidlá. Vo svete sa preslávili vozidla Humvee, Land Rover či Mercedes G, všetko západné názvy. Ak sa spomenú ruské terénne vozidlá, väčšina ľudí si s úsmevom spomenie na “gazíky“ rady 69. Zdalo by sa, že Rusi zaspali dobu. Zlom nastal, keď Spojené arabské emiráty začali zháňať nové terénne vozidlo. Táto krajina nakúpila v Rusku už nemalé množstvo zbraní (spomeňte napr. bojové vozidlá pechoty BMP-3), a teda neprekvapí, že práve Rusko je krajinou ktoré tieto vozidlá do SAE dodalo. Nové vozidlo, pre niekoho prekvapivo, splnilo požiadavky, a na programe dňa sú aj jednania o dodávkach do ďalších ázijských krajín, a spomína sa aj veľký kontrakt pre ruskú armádu. Samozrejme, skeptici by spomenuli notoricky známe problémy ruskej armády s financiami, no zároveň treba spomenúť či stav ruskej ekonomiky, a teda aj armády, sa stále zlepšuje, a teda je možné, že tieto vozidlá čaká služba aj v ruskej armáde.

GAZ Tiger
GAZ Tiger. (Zdroj: EnglishRussia.com.)

Pri prvom pohľade na toto vozidlo si asi každý spomenie práve na americký Humvee. Má nízku siluetu, čelné sklo takmer kolmo posadené na kapotu, a naň priamo nadväzuje priestor pre posádku či jednu z nadstavieb. No i tak sa nedá hovoriť o kópii amerického modelu. Konštruktéri proste využili výhody rozloženia hmotnosti, nižšieho ťažiska a tvarov. No ďalej možno nájsť už len málo podobností, skôr typické známky ruskej školy.

GAZ-2330
GAZ Tiger. (Zdroj: EnglishRussia.com.)

Celý názov vozidla je GAZ 2330/2975 Tiger HMTV (High Mobility Transport Vehicle). Základná verzia Pick-up nesie označenie GAZ 29751. Prepravuje štvoricu mužov, pričom nákladný priestor môže niesť najrôznejšie nadstavby kryté od plachtoviny cez strechu až po pancierovaný kryt. Ďalšia je verzia Combi s označením GAZ 29752. Pevná karoséria je predĺžená až k zadnému čelu čo umožňuje prepravu až desiatich osôb. Nedá mi nespomenúť ešte verziu Combat. Nenechajte sa oklamať názvom, ide o verziu pre solventnejších zákazníkov, ktorá je oproti armádnym verziám omnoho elegantnejšia a napakovaná rôznymi luxusnými doplnkami.

Vozidlo má cca päť ton, v prípade pancierovania pripočítajte ešte okolo päťsto kilo. Na dĺžku má vozidlo 4 600 mm, na šírku 2 200 mm a po strechu meria 2 000 mm. Svetlá výška dna korby je 400 mm, zdvih pérovania je 300 MM, a nájazdový uhol 52 stupňov. Karoséria je umiestnená na vystuženom ráme. Kolesá sú nezávisle zavesené a odpružené torznými tyčami. Tlmiče a zavesenie kolies sú prevzaté z obrnených transportérov. Kolesá majú rozmer 330/80 R20. Dnes je už samozrejmosťou centrálne dohusťovanie, a Tiger nie je žiadnou výnimkou.

GAZ Tiger
GAZ Tiger. (Zdroj: EnglishRussia.com.)

Čo sa motora týka, všetko závisí od požiadaviek objednávateľa. Prvou možnosťou je ruský šesťvalcový diesel GAZ 562. Má výkon 145 kW (197 koní) pri 3 800 otáčkach za minútu. Maximálna hodnota krútiaceho momentu je 450 Nm pri 2000 otáčkach za minútu. Ďalšou možnosťou sú americké motory. Na výber sú dva, Cummins B-180 a Cummins B-215. Číslo označuje počet koní, teda 180 (132 kW) a 215 (158 kW). V oboch prípadoch ide opäť o šesťvalcový diesel. Krútiaci moment sa pohybuje okolo 650 resp. 687 Nm pri 1 500 otáčkach za minútu. Slabší americký motor používa päťstupňovú, zvyšné dva šesťstupňovú, manuálnu prevodovku. Ako zaujímavosť možno dodať, že prevodovky dodáva česká firma Praga. Výkon závisí od pohonnej jednotky, maximálna rýchlosť na ceste sa pohybuje okolo 120 až 140 km/h, v teréne okolo 50 km/h.

Výhodou Tigra je jeho cena ktorá sa pohybuje okolo 60 000 dolárov, pričom cena Humvee rastie od 100 000 dolárov. Ako každé iné terénne vozidlo, tak aj Tiger sa dočkal rôznych doplnkov, ako napr. šnorchel umožňujúci brodenie. Možné je lafetovanie najrôznejších zbraní. Od dvojice guľometov, cez mínomety až po protitankové a protilietadlové rakety. Okrem bojových úloh by bolo možné vozidlo upraviť napr. Na prevoz ranených, či ako logistické vozidlo pri sprievode konvojov. Všetko záleží na tom, ako sa vozidlo osvedčí u dnešných užívateľov.

Video: ГАЗ-2975 «Тигр»

Specifikace

Typ Viacúčelové terénne vozidlo
Krajina pôvodu Rusko
Rozmery 4600 x 2200 x 2000 mm
Hmotnosť 5000+ kg
Cena 60 000 dolárov
Max. rýchlosť 120 - 140 km/h

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 1. 1. 2010 |