GAZ-3344 - Specwar.info 

GAZ-3344

gaz-3344
GAZ-3344. (Zdroj: wikipedia.)

Ruský výrobca GAZ je dlhé desaťročia známy vďaka osvedčeným a odolným konštrukciám osobných, ako aj nákladných vozidiel. Jedným z posledných prírastkov do ponuky tejto firmy patrí pásové dvojdielne vozidlo GAZ-3344, ktoré v tomto čase zavádza do výzbroje aj ruská armáda.

Nové vozidlo má hmotnosť 10 t a je skonštruované pre prevádzku v extrémnych klimatických podmienkach aké panujú na Sibíri a pod. Samozrejme široké využitie môže nájsť aj v civilnom sektore. Záujem oň prejavilo aj ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie. K dispozícii sú tri varianty, ktoré sa líšia hlavne tvarom predného modulu. Prvá varianta je zaoblená a má dvoje dvere, druhá má hranaté tvary a štvore dvere a tretia je varianta GAZ-3344-20 vyvíjanná práve pre vojenské účely. Má podobné hranaté rysy ako druhý variant, no má inak riešenú masku chladiča či usporiadanie reflektorov. Vozidlo nie je pancierované, no má zodolnené nádrže (čo má za následok menší objem vezeného paliva) a je vybavené prostriedkami pre ochranu pred ZHN. Údajne má aj zníženú prepravnú kapacitu z 15 na 11 osôb.

gaz-3344
GAZ-3344. (Zdroj: www.armyrecognition.com.)

Pre civilný trh sú vozidlá ponúkané s rôznymi zahraničnými motormi, no pre armádu budú určite dodané motory domácej výroby. Pri podobných západných vozidlách sa stretávame s pásmi s gumovými článkami, no ruský model má článk oceľové s gumovými chráničmi pre prevádzku na tvrdých a rovných povrchoch. Na nich vozidlo môže vyvinúť rýchlosť 60 km/h. Výhodou je ale práve priechodnosť v extrémnych terénoch. Vďaka nízkemu mernému tlaku prejde aj cez mäkkú pôdu, pričom vodné prekážky môže preplávať. Zaujímavé je malá šírka vozidla 2,02 m, čo je dané tým, že vozidlo má byť schopné jazdiť aj po lesných cestách, ktorých šírka je väčšinou práve 2 m. To je dané šírkou najpoužívanejších traktorov v tejto oblasti značky Belarus. Na otočenie vozidlu stačí 10 m, zvláda nájazdový uhol 35 stupňov a bočný náklon 25 stupňov. Bez problémov prekoná zákop široký 3 m, funguje pri teplotách +/- 40ºC v nadmorských výškach do 4 650 m.

Okrem modulu pre prepravu osôb je k dispozícii aj modul na prepravu nákladu s nosnosťou 2,5 t. Výrobca ponúka aj modul pre záchranné práce, hasičský, záchranársky a i. Vo vývoji je aj modul určený ako nosič zbraní, no presnejšie informácie zatiaľ chýbajú. Ruská armáda zatiaľ plánuje objednať 600 ks v piatich prevedeniach – osobnom, nákladnom, sanitnom, požiarnom a zbraňovom.

Zdroje: ATM 11/2014 str. 30-31

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 16. 03. 2015 |