BVP Freccia - Specwar.info 

BVP Freccia

freccia
BVP Freccia. (Zdroj: www.army-technology.com.)

Freccia je talianske kolesové bojové vozidlo pechoty v konfigurácii 8x8. Projekt vznikol vďaka spolupráci dvoch známych talianskych koncernov – Iveco a Oto Melara. V prvej várke si talianska armáda objednala 249 vozidiel s cieľom nahradiť model VCC-2 (čo je verzia slávneho no neodvratne starnúceho M113) vo výzbroji dvoch brigád dislikovaných na juhu krajiny.

freccia
BVP Freccia. (Zdroj: guns-pictures.drippic.com.)

Freccia vznikla na základe stíhača tankov Centauro, od ktorého sa líši napríklad lepším pancierovaním. Bojová veža Hitfist Plus vznikla zas na základe veže používanej na talianskom pásovom BVP Dardo. Výzbroj tvorí 25 mm kanón Oerlikon KBA so zásobou 200 nábojov. Kanón je doplnený dvojicou guľometov kalibru 7,62 mm. V prípade potreby môže byť výzbroj doplnená dvojicou riadených striel Spike ML/LR.Veža teoreticky pri modernizačných programoch môže poňať kanónovú výzbroj až do kalibru 60 mm. Po oboch stranách je umiestnená štvorica zadýmovacích zariadení kalibru 40 mm. Štandardná verzia pojme okrem posádky osem mužov, pričom vo vývoji je aj ženijná a záchranárska verzia.

Spomínaná prvá várka bola v roku 2014 doplnená objednávkou o ďalších 381 vozidiel. Freccia si odslúžila svoj bojový krst v Afganistane a svojim výrobcom hanbu neurobila. Hmotnosť vozidla je 28 ton a jeho rozmery sú 7,6x2,9x3 m. Posádku tvoria šofér, veliteľ a strelec. Na ceste dosahuje rýchlosť až 105 km/h a v teréne okolo 30 km/h. Operačný dojazd je podľa okolností 800 – 1 000 km.

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 12. 03. 2015 |