Terénne vozidlo DAGOR - Specwar.info 

Terénne vozidlo DAGOR

dagor
Dagor. (Zdroj:www.soldiersystems.net.)

Špeciálne jednotky vždy využívali na svojich misiách vozidlá, ktoré by sme pri rádových jednotkách hľadali len ťažko. S vojnou proti terorizmu sa paleta týchto vozidiel ešte viac rozšírila, pričom stále dochádza k zavádzaniu nových modelov. Americké Veliteľststvo špeciálnych operácií USSOCOM v tomto období zavádza do výzbroje vozidlá DAGOR (Deployable Advanced Groud Off-Road combat vehicle), ktoré vzniklo na základe ľahkého pretekárstkeho auta.

Výrobcom je firma Polaris, ktorá na trhu uspela s modelmi ako Sportsman MV850, RZR SW a i., ktoré sú taktiež vo výzbroji špeciálnych jednotiek. Firma Polaris dostala opäť prednosť vďaka dobrým výsledkom jej vozidiel v Iraku a Afganistane. Tentokrát sa ale vývoja zúčastnila aj firma Roush Industries, ktorá má skúsenosti s vývojom áut pre preteky NASCAR. Táto firma dostala na starosť vývoj jednej z najnáročnejších častí vozidla – podvozku so zavesením kolies. Tlmiče dodáva ďalšia forma – Fox Racing Shox.

Pohon zabezpečuje turbodiesel, no konkrétny model nebol oznámený. Dojazd sa má pohybovať okolo 800 km. Pohotovostná hmotnosť vozidla je 2040 kg a užitočná nosnosť 1475 kg. Rozmery vozidla sú 4520x1880x1840 mm. Za štandardných podmienok vozidlo preváža päť osôb – štyri v kabíne a jedno v závesnom sedadle, kde sedí obsluha lafetovanej výzbroje. Prepravná kapacita sa dá rozšíriť o ďalšie štyri osoby vďaka úložnej ploche v zadnej časti vozidla. Vzdušnú prepravu zvládne aj CH-53 Stallion, A CH-47 Chinook pojme dokonca dve vozidlá. Rozšírený UH-60 Black Hawk môže prepraviť jedno vozidlo vo vise. Spomenúť treba aj možnosť výsadku na padáku z transportných lietadiel.

Za bežných okolností vozidlo nie je pancierované, no v prípade takej požiadavky je možné o dovybaviť balistickými modulmi. Okrem USA by sa vozidlo mao dostať do výzbroje minimálne jednej ázijskej krajiny. Cena za jeden kus je pomerne vysoká – okolo 150 000 dolárov. Na druhej strane logistiku uľahčuje možnosť zohnať veľkú časť náhradných dielov na komerčnom trhu. Akého rozšírenia sa DAGOR dočká ukáže až čas.

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 16. 02. 2015 |