Commando Select DFV - Specwar.info 

Commando Select DFV

Commando Select DFV
Commando Select DFV. (Zdroj: servir-et-defendre.com.army-technology.com.)

Americká firma Textron v roku 2013 predstavila ďalšie zo svojich armádnych vozidiel. Vozidlo palebnej podpory Commando Select DFV (Direct Fire Vehicle) vychádza z osvedčených konštrukcií amerického výrobcu, no jeho palebná sila sa výrazne zvýšila vďaka zakomponovaniu novej veže s 90 mm kanónom.

Nové vozidlo má odrážať základné požiadavky kladené na obrnenú techniku v súčasných konfliktoch – mobilné, odolné vozidlo s vysokou palebnou silou nenáročné na údržbu. Nutnosťou je podvozok v tvare písmena V, čím sa zvýši odolnosť proti nástražným výbušným zariadeniam, ktoré sú v súčastnosti asi najväčším strašiakom na bojisku.

Commando Select DFV
Commando Select DFV. (Zdroj: servir-et-defendre.com.army-technology.com.)

Variant DFV je v podstate ťažšou variantou pôvodného Commando Select. Hlavný rozdiel spočíva v inštalácii nízkotlakového kanónu Cockerill Mk3 kalibru 90 mm s drážkovanou hlavňou. Od dnešných palebných prostriedkov sa očakáva vysoká pravdepodobnosť zásahu prvou ranou, čomu napomáhajú balistické počítače a laserové diaľkomery. Samozrejmosťou je schopnosť viesť bojovú činnosť bez ohľadu na klimatické podmienky a dennú dobu. Výzbroj môže byť doplnená spriahnutým guľometom kalibru 7,62 mm, pričom rovnaká zbraň môže byť lafetovaná aj na protilietadlovej lafete.

Pre spomínaný kanón je k dispozícii šesť druhov munície. Pre ničenie obrnených cieľov je určená podkalibrová stabilizovaná strela so stopovou (APFSDS-T) M652A1 s úsťovou rýchlosťou 1 200 m/s schopná prekonať na vzdialenosť 1 000 metrov 100 mm šikmého valcovaného komogénneho panciera. Proti nepriateľským obrnencom sa môže použiť aj kumulatívna strela HEAT M620A1 s úsťovou rýchlosťou 865 m/s, ktorá je po celú dobu letu schopná prekonať 130 mm hrubý pancier. Proti bunkrom a slabšie obrneným vozidlám je možné použiť trieštivo-trhavé strely HE-T M616A1 so smrtiacim účinkom na vzdialenosť 15 m od miesta dopadu. V neposlednej rade sú k dispzícii aj zadýmovacie strely SMK-T M618A1.

Pohom vozidla zabezpečuje šesťvalcový diesel 6CTAA8.3-C280 s výkonom 206 kW. Kolesá sú pre prípad poškodenia vybavené dojazdovou vložkou Hutchinson. Posádku vozidla tvoria štyria ľudia – vodič, veliteľ, strelec a nabíjač. Maximálna hmotnosť dosahuje 17 237 kg, rozmery sú 6 629x2 743x3 022 mm. Maximálna rýchlosť dosahuje 100 km/h a dojazd okolo 640 km.

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 14. 03. 2015 |