Prieskumné vozidlo 2T Stalker - Specwar.info 

2T Stalker

2T Stalker
2T Stalker. (Zdroj: Military-Today.com.)

Prieskumné vozidlá aj dnes, v dobe satelitov a bezpilotných lietadiel majú svoje miesto na bojisku. Ich vývojom sa zaoberá mnoho štátov, medzi nimi aj Bielorusko. Projekt 2T Stalker vznikol zo súkromnej iniciatívy Belarusian Minotor Service Enterprise (aj keď často sa spomína ruská asistencia), a výsledok je hneď na prvý pohľad zaujímavý.

Prvý prototyp bol predstavený v roku 2000, a hneď začal pútať pozornosť. Stalker je prispôsobený na misie ktoré má plniť – teda prieskum. To obnáša vysokú pohyblivosť a účinnú ochranu. Väčšinou tieto dva faktory pôsobia proti sebe, no Bielorusi sa ich snažili skôr spojiť. Čelný pancier odolá strelám do kalibru 35 mm, čo samozrejme nestačí na moderné protitankové zbrane, no to ani nebolo cieľom. Vozidlo má prepracovaný systém protimínovej ochrany, ktorý sa vyrovná tým na moderných tankoch. K tomu disponuje úctyhodnou manévrovateľnosťou, o čom svedčí aj maximálna rýchlosť 105 km/h. Práve tieto dva faktory tvoria základ ochrany vozidla.

Hlavňovú výzbroj tvorí 30 mm kanón a s ním spražený guľomet kalibru 7,62 mm. Stalker sa ale môže do plusu pochváliť unikátnou doplnkovou výzbrojou, ktorá je namontovaná na dvojici výsuvných ramien v pravej a ľavej časti veže. Na nich je namontovaná dvojica protitankových rakiet AT-6 Spiral, a dvojica protilietadlových rakiet SA-18 Gouse. Navyše vo vozidle môže byť vezená zásoba rakiet ktoré sa dajú ľahko vymeniť. K tomu všetkému ešte treba spomenúť 30 mm automatický granát. Vozidlo taktiež môže niesť ďalšie špeciálne vybavenie, napr. míny. Zmienku si ešte zaslúži spomínaný kanón, ktorý pri maximálnej kadencii má byť schopný zničiť obrnené vozidlo na 1 500 m, či iné vozidla až na štyri kilometre. Je prispôsobený aj na paľbu proti vzdušným cieľom. Pomaly letiace ciele sú zraniteľné do vzdialenosti 2 500 metrov a výšky 2 000 metrov.

Stalker samozrejme nesie bohaté senzorové vybavenie, ktoré slúži jak na navádzanie vlastných zbraní, ako aj na prieskumnú činnosť. Získané informácie sú automaticky odosielané na veliteľské stanovisko. Najdôležitejším prvkom prieskumnej výbavy je systém automatického vyhľadávania pohybujúcich sa cieľov.

Futuristicky pôsobiace vozidlo je tvarované tak, aby odrážalo minimum radarových signálov, a má tiež slabú infračervenú stopu. Povrch je natretý materiálom ktorý tiež pohlcuje istú časť radarových vĺn. Ak by bolo vozidlo zamerané laserovým zameriavačom namontované senzory tzto ihneď zistia čo umožňuje posádke reagovať buď manévrom, či vypustením dymovníc. Posádka má k dispozícii pasívny systém nočného videnia, čo taktiež znižuje možnosť odhalenia vozidla pri jeho používaní.

Posádku tvorí päť mužov: veliteľ, strelec, šofér a dvaja prieskumníci. Manévrovacie schopnosti ktoré sú na vysokej úrovni zabezpečuje podvozok prevzatý zo systému PVO Tunguska, a dieselový motor o sile 750 konských síl. Dosah vozidla je 1 000 kilometrov. Posádka nesie zo sebou nevyhnutné zásoby vody, munície a i. ktoré potrebuje na zvládnutie dlhých misií. Hydraulika odvozku dovoľuje znížiť výšku vozidla pri nízkej rýchlosti. Vďaka tomu je vozidlo ťažšie odhaliť, a dá sa ľahšie skryť za terénnymi prekážkami.

Stalker bol bieloruskou stranou propagovaný v zahraničí, a zúčastnil sa na mnohých zbrojárskych veľtrhoch. Aj bieloruská armáda prisľúbila nákup cca 30 kusov, no osud Stalkera je neistý. Aj napriek svojim kvalitám si len ťažko hľadá miesto na trhu, pretože krajiny, ktoré by mohli byť potencionálnymi kupcami skôr investujú do “ťažkej“ techniky, ako sú tanky či lietadlá.

Video: 2Т Сталкер (Stalker)

Specifikace

posádka: 5
hmotnosť: 27,4 t
max. rýchlosť: 115 km/h
dojazd: 1 000 km
výzbroj: 30 mm kanón
7.62 mm guľomet
SA-18 Gause
AT-6 Spiral
30 mm granátomet
dĺžka: 7,77 m
šírka: 3,38 m
výška: 2,5 m

Reference

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 1. 1. 2010 |