Útočné ponorky triedy Jaseň - Specwar.info 

Útočné ponorky triedy Jaseň (Проект 885 "Ясень")

Ponorka Jasen
Nákres ponorky Jaseň. (Zdroj: Wikipedia.org.)

Rusko krátko po rozpade ZSSR muselo začať riešiť potrebu novej generácie jadrových ponoriek. Po triedach ako Akula či Oscar mal nasledovať Projekt 885

Jaseň (v kóde nato Graney). Stavba nového plavidla začala oficiálne v posledných dňoch roku 1993, a na dlhé roky sa stala symbolom problémov ruského zbrojárskeho priemyslu, ako aj celej krajiny.

V roku 1996 dokonca práce na istý čas úplne zastali. Informácie o stave stavby sa rôznili, a až v roku 2003 boli definitívne vyhradené financie na dostavbu ponorky. Prednosť ale stále mali ponorky triedy Borej, ktoré majú v budúcnosti tvoriť jadro námornej zložky ruskej triády. V polovici roku 2009 začali práce na druhom plavidle tejto triedy – Kazan. Podľa plánov ruského námorníctva by od roku 2011 mala byť na vodu ročne spustená jedna novú atómová útočná ponorka.

Ruská konštrukčná škola projektom Jaseň potvrdila svoj vysoký štandard. Síce sú tieto ponorky menšie než staršia trieda Akula, no prekonávajú ich snáď vo všetkých smeroch, vrátane nesenej výzbroje. Tá zahŕňa 24 striel s plochou dráhou letu, pričom na výber sú typy 3M51 Alfa, P-800 Oniks a RKP-55 (strela zrejme príbuzná s leteckou Ch-55). Plavidlá budú mať k dispozícii osem torpédometov, námorné míny a protilodné strely RPK-7 Vorobej.

Jaseň je prvá ruská ponorka so sférickým sonarom. Vzhľadom na jeho rozmery museli ruskí inžinieri pristúpiť k podobnému riešeniu umiestnenia torpédometov ako Američania – torpédomety sú zošikmené. Špecifikom ponoriek bude mimoriadne vysoká úroveň automatizácie, vďaka čomu klesne počet členov posádky na 50 (!). Pre porovnanie – nové americké ponorky triedy Virginia majú posádku o počte 134 mužov.

Specifikácie

typ útočná atómová ponorka
pôvod Rusko
počet 2 vo výrobe, plánovaných 7
max. výtlak pod vodou 13 800 t
ponor 8,4 m
posádka 50 (24 dôstojníkov)

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 23. 2. 2010 |