Torpédoborce triedy Atago - Specwar.info 

Torpédoborce triedy Atago

Atago
Atago ešte počas stavby v roku 2007. (Zdroj: Wikipedia.org.)

Raketové torpédoborce triedy Atago sú vylepšenou verziou japonských torpédoborcov triedy Kongo, ktoré už v počte štyroch kusov pôsobili v japonskom námorníctve. Trieda Atago býva často prirovnávaná k americkej triede Arleigh Burke.

Oproti triede Kongo môžu plavidlá triedy Atago plniť širšie spektrum úloh. Jednou z najviditeľnejších zmien je inštalácia hangára s potrebným vybavením pre vrtuľník. Boli rozšírené možnosti plavidiel pôsobiť vo funkcii veliteľského strediska, vďaka čomu maximálny výtlak prekonal magickú hranicu 10 000 ton. Torpédoborce Atago boli tak prvými japonskými plavidlami, ktoré túto hranicu pokorili. Zmenami prešla aj hlavňová výzbroj, vďaka čomu môže plavidlá páliť až na vzdialenosť 39 km. Americké rakety Harpoon boli nahradené modernými japonskými Type 90.

Na lodiach je nainštalovaná modernejšia verzia systému Aegis než na iných japonských plavidlách, ktorá kombinuje japonskú a americkú elektroniku. Zlepšila sa napr. schopnosť sledovať nízko letiace ciele. Taktiež povrchová úprava plavidiel zlepšuje oproti starším plavidlám schopnosti stealth.

Postavené plavidlá: Atago, Ashigara

Specifikácie

typ raketový torpédoborec
pôvod Japonsko
počet 2
max. výtlak 10 000+ t
dĺžka 170 m
ponor 6,2 m
výdrž 75 MW
výkon pohonnej jednotky 75 MW
max. rýchlosť 30 uzlov (56 kh/h)
posádka 300
výzbroj 8xType 90;
rakety zem-vzduch SM-2MR Standard;
1x 127 mm;
2xPhalanx CIWS;
2xtorpédomety HOS302;
2x12,7 mm
palubné letectvo 1xSH-60K

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 27. 2. 2010 |