Ponorky triedy Astute - Specwar.info 

Ponorky triedy Astute

Astute
Ponorka Astute. (Zdroj: DailyMail.co.uk.)

Trieda Astute predstavuje novú generáciu britských jadrových ponoriek. Oproti starším plavidlám majú byť lepšie vyzbrojené, mať lepšie komunikačné prostriedky, zníženú možnosť detekcie, a zvýšiť sa má aj životný štandard posádok.

Spolu s novou technikou zavádza Kráľovské námorníctvo aj novú stratégiu nasadenia týchto plavidiel, nakoľko výzvy z čias Studenej vojny už nie sú aktuálne. Sedem ponoriek triedy Astute má nahradiť všetkých päť plavidiel triedy Swiftsure, a dve najstaršie ponorky triedy Trafalgar.

Počiatky projektu siahajú do roku 1991, a v roku 2007 boli vyhradené dve miliardy libier na stavbu troch plavidiel. Silnejší reaktor otvoril možnosti stavbe väčších plavidiel, ktoré sú o 30% väčšie než staršie modely v britských službách. Reaktor bol pôvodne navrhnutý pre ponorky triedy Vanguard ktoré slúžia ako nosiče balistických striel. V roku 2002 sa začali objavovať správy o predražení a spomalení celého projektu. Vyskytli sa aj technické problémy, a na ich odstránenie museli byť zainvestované ďalšie stovky miliónov libier. Stavba ďalších plavidiel Ambush a Artful už napredovala podstatne rýchlejšie. V roku 2007 ale museli byť na stavbu vyhradené ďalšie financie. Na konci roku 2008 bol program predražený o 48 % (1,2 miliardy libier), a meškal 47 mesiacov.

Astute
Ponorka Astute. (Zdroj: Mod.uk.)

Specifikácie

typ jadrová ponorka
pôvod Veľká Británia
počet 7 plánovaných
výtlak 7 400 t
dĺžka 97 m
rýchlosť 29 uzlov(54 km/h)
max. dostup (hĺbka) 300 m
posádka 98 (kapacita 109)
výzbroj 6x533 mm torpédomety
38 striel Tomahawk, torpéda Spearfish, strely Harpoon, míny

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 23. 2. 2010 |