Korvety Tarantul - Specwar.info 

Raketové korvety triedy Tarantul

Ракетные катера «Молния» проекта 1241.

Korveta Tarantul
Korveta triedy Tarantul. (Zdroj: Oborona.ru.)

Projekt 1241.1 Molnija (v preklade Blesk, NATO označenie Tarantul) je označenie pre triedu raketových korviet vyvinutú ešte v čase Sovietskeho zväzu. Cieľom bolo vyvinúť náhradu za raketové člny triedy Osa. Na konci 70. rokov sa sovietske velenie rozhodlo vyvinúť väčšie plavidlo ktoré by malo lepšiu výzbroj a lepšie možnosti boja proti vzdušným cieľom. Túto potrebu potvrdili skúsenosti z vojny v Perzskom zálive z roku 1990, keď dvanásť irackých člnov triedy Osa bolo zničených raketami Sea Skua odpálených z britských vrtuľníkov Lynx.

Tarantul na svoju obranu využíva protilietadlové kanóny kalibru 76 a 30 mm a má lepšie prrostriedky elektronického prieskumu než predošlé typy. Lode sú stavané v troch lodeniciach – v Leningrade, Rybinsku a Vladivostoku. Verzia 1241.2 (označené Pauk) je určená na protiponorkový boj v pobrežných vodách. Na začiatku 90. rokov stál jeden kus triedy Tarantul cca 30 miliónov dolárov (podľa ceny pre Indiu). Dohromady bolo doposiaľ predaných viac než tridsať kusov, čo je na ruské pomery úspech. Okrem Indie bola jedným z hlavných zákazníkov aj Čína, ktorá zrejme využila Tarantul ako vzor pre vlastné triedy.

Projekt 1241 (Tarantul I)

Prvá verzia je z veľkej miery zhodná s triedkou Pauk, avšak je podstatne ťažšia. Je vyzbrojená štyrmi raketami P-15 Termit s dosahom 40 km nebo P-20 s dosahom 80 km. Radar je schopný v aktívnom móde vyhľadávať ciele na vzdialenosť 45 km, resp. 75 – 100 km v pasívnom móde, s tým, že vie zamerať aj vzdušné ciele. Hlavňovú výzbroj tvorí jeden kanón AK-176 kalibru 76 mm a dva kanóny AK-630 kalibru 30 mm. Na palube sú štandardne k dispozícii ešte ľahké protilietadlové strely SA-N-5 a klamné ciele PK-16. Maximálna rýchlosť je až 42 uzlov. Sovietske námorníctvo si síce zadovážilo len dve plavídlá na skúšky a výcvik zahraničných posádok, avšak v zahraničí si zákazníci objednali až 33 plavidiel.

Projekt 1241.1M (Tarantul II)

Nová verzia prešla niekoľkými zmenami v konštrukcii. Dôvodom bolo použitie nových protilodných rakiet SS-N-22 Sunburn (známych ako Moskit) ktoré sa dodnes radia k svetovej špičke. Tieto nadzvukové strely majú dosah vyše 100 km. Nový radar má dosah 120 km v aktívnom, a až 500 km v pasívnom móde, pričom môže naraz sledovať až pätnásť cieľov. Navádzací systém navyše môže preberať aj informácie z iných zdrojov, ako sú lietadlá, vrtuľníky či iné plavidlá. Protilietadlové rakety SS-N-5 boli nahradené modernejšími SS-N-8. Prinajmenšom jedno plavidlo má miesto jedného kanónu AK-630 namontovaný hybridný systém PVO Kaštan. Dohromady bolo pre sovietske námorníctvo postavených 18 lodí, no spočiatku sa vyskytovali viacero problémov s vysokou hmotnosťou, krátkym dosahom či elektronikou. Väčšina problémov bola postupom času vyriešená.

Projekt 1241-RE (Tarantul III)

Najnovšia verzia okrem zmeny vnútorného usporiadania dostala aj novú pohonnú jednotku typu CODAG (Combined Diesel And Gas), čo značne zlepšilo možnosti plavidla. Ruskí inžinieri stále považujú za jednu z hlavných priorít schopnosť účinne bojovať proti vzdušným cieľom. Preto dostala nová verzia viacero prostriedkov na vedenie rádioelektronického boja. Od roku 1987 do roku 1992 bolo postavených prinajmenšom 24 plavidiel v tejto verzii.

Korveta Tarantul
Korveta Tarantul. (Zdroj: neznámý.)

Zoznam používateľov

Rusko postaveno 98, k roku 2005 23 v aktívnej službe
Bulharsko 1
Východné Nemecko 5 - všetky vyradené
India 12+
Poľsko 4
Rumunsko 3
Ukrajina 2
Vietnam 6, možnosť objednávky ďalších 8
Jemen 1 - 2

Špecifikácie

typ raketová korveta
pôvod ZSSR/Rusko
výtlak 650 t
dĺžka 56 m
ponor 2,5 m
rýchlosť 32,5 uzlov (60 km/h)
výdrž 10 dní

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 17. 3. 2010 |