Jadrové ponorky triedy Virginia - Specwar.info 

Jadrové ponorky triedy Virginia

Ponorka USS Virginia
USS Virginia. (Zdroj: Defense Industry.com.)

Ponorky triedy Virginia predstavujú novú americkú triedu atómových útočných ponoriek. Sú navrhnuté tak, aby mohli plniť širokú škálu úloh na otvorenom mori, či v pobrežných oblastiach. Ide vlastne o odpoveď na koniec studenej vojny, a na nové výzvy, ktoré prinieslo 21. storočie. Stavba predražených ponoriek triedy Seawolf totiž stratila zmysel. Postupne majú nahradiť ponorky triedy Los Angeles, z ktorých bolo k dnešnému dňu už 17 vyradených.

Spolu s novou triedou ponoriek prichádza aj niekoľko nových prvkov, s ktorými sme sa doposiaľ nestretli. Miesto klasického periskopu využíva ponorka tzv. fotonické stožiare umiestnené na pretlakovom trupe. Tie disponujú kamerami s vysokým rozlíšením, infračervené senzory a ďalšiu pozorovaciu techniku. Informácie sú do riadiaceho centra prenášané optickými vláknami. Upravený systém pohonu znižuje možnosť vzniku tzv. kavitácie, ktorá zvyšuje šancu na odhalenie ponorky. Od ponorky USS California (ôsma v rade) bude v ponorkách zabudovaný systém na zoslabenie elektromagnetickej stopy ponorky. Ten bude následne vstavaný do všetkých plavidiel.

Trieda Virginia mala predstavovať relatívne lacné plavidlá, aspoň v porovnaní s triedou Seawolf. Projekt sa ale začal predražovať, a až vďaka novým výrobným postupom sa podarilo stlačiť cenu jedného plavidla pod dve miliardy dolárov. Momentálne prebiehal stavba plavidiel tempom jeden kus za rok s tým, že od roku 2012 majú byť postavené každý rok dve plavidlá (podľa niektorých zdrojov by sa na tento režim mohlo nabehnúť už v roku 2011).

V júni 2008 sa začalo so stavbou upravenej verzie ponoriek Block II (prvé plavidlo USS New Hempshire). Plavidlo bolo oproti pôvodnému plánu odovzdané o osem mesiacov skôr, a náklady boli oproti očakávaniam nižšie o 54 miliónov dolárov. Hlavný rozdiel je v konštrukcii blokov ponorky, keďže Block I pozostával z 10 sekcií, a Block II len zo štyroch.

Plán stavby plavidiel

Block I: USS Virginia (SSN-774), USS Texas (SSN-775), USS Hawaii (SSN-776), USS North Carolina (SSN-777).

Block II: USS New Hempshire (SSN-778), USS New Mexico (SSN-779), USS Missouri (SSN-780), USS California (SSN-781), USS Mississippi (SSN-782), USS Minnesota (SSN-783).

Block III: USS North Dakota (SSN-784), USS John Warner (SSN-785), mená pre plavidlá SSN-785 doposiaľ nepridelené.

Specifikácie

typ útočná jadrová ponorka
pôvod USA
výtlak 7 900 t
dĺžka 115 m
max. rýchlosť 25+ uzlov (46+ km/h)
max. dostup (hĺbka) 244 m
posádka 134
výzbroj 12 vertikálnych odpalovacích zariadení
4x533 mm torpédomety

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 23. 2. 2010 |