Vyloďovacie plavidlo HMS Ocean - Specwar.info 

Vyloďovacie plavidlo HMS Ocean

HMS Ocean
HMS Ocean. (Zdroj: Acid.org.)

HMS Ocean (L12) je vyloďovacie plavidlo Kráľovského námorníctva, a zároveň jediné plavidlo svojej triedy. Loď slúži ako základňa pre vyloďovacie operácie aj ako veliace stredisko. Momentálne je to najväčšie plavidlo Kráľovského námorníctva. Stavba prebehla v polovici 90. – tych rokov a v septembri 1998 zakotvila vo svojom materskom prístave Plymouth. Najväčšou misiou bolo cvičenie TAURUS 2009 na Ďalekom východe. Loď sa do svojho prístavu vrátila po štyroch týždňoch a 43 500 km.

Rozhodnutie postaviť vrtuľníkový nosič padlo v roku 1992, avšak v roku 1993 sa začali objavovať informácie o nedostatkoch financií na projekt. V tej dobe ale britské sily pôsobily na Balkáne, kde im poskytovala podporu loď RFA Argus. Žiaľ, toto plavidlo sa ukázalo ako nevyhovujúce pre podobné operácie, a tak zástanci HMS Ocean získali opäť navrch.

Pri stavbe plavidla sa ušetrili značné náklady vďaka využitiu civilných konceptov. Dnes by vyšla stavba plavidla na cca 226 miliónov libier, čo je cena porovnateľná s cenou fregaty type 23 (!). táto cena sa dokonca stala témou pre politické debaty, a do veci sa obuli aj novinári. Pravdou je, že keďže loď bola stavabná ako “obchodná loď s vojenským vybavením“, jej konštrukčná životnosť bude zrejme cca 20 rokov ako pri ostatných plavidlách, avšak to je výrazne menej, než pri iných vojenských plavidlách.

Hlavnou úlohou plavidla sú vyloďovacie operácie, tak ako v prípade ďalších britských plavidiel ako HMS Albion a HMS Bulwark. Loď môže pôsobiť zároveň aj ako veliace stredisko prebiehajúcich operácií. V obmedzenej miere sa môže zúčastniť aj protiponorkového boja.

HMS Ocean našla uplatnenie ešte skôr, než skončili všetky skúšky. V roku 1998 priplávala k brehom Hondurasu kde pomáhala s humanitárnou operáciou po hurikáne Mitch. V roku 2000 spolu s lietadlovou loďou HMS Illustrious pomáhala v rámci operácie Palliser potlačiť povstalecké aktivity v Sierra Leone.

Vo februári 2002 došlo k medzinárodnému incidentu, keď HMS Ocean omylom zakotvila pri španielskom meste La Linea miesto britského prístavu Gibraltar. Udalosť bola široko medializovaná, a novinári s radosťou prirovnávali incident k britskej invázii. HMS Ocean nemohla chýbať ani pri operácii Telic – britskej časti invázie do Iraku. Spolu s HMS Ark Royal tvorila jadro britskej flotily. V roku 2006 sa zúčastnila cvičení Aurora pri americkom pobreži.

V roku 2007 bola loď na dvanásť mesiacov zakotvená kvôli opravám a údržbe. Počas tejto doby bolo na loď nainštalovaných viacero nových systémov, vrátane systému na recykláciu odpadov. Vo februári 2009 loď opäť vyplávala na more spolu s loďou HMS Bulwark, dvoma fregatami Type 23 a štyrmi ďalšími plavidlami, pričom flotila potvrdila svoju schopnosť pôsobiť po celom svete.

Špecifikácie

typ vyloďovacie plavidlo
pôvod Veľká Británia
domovský prístav Plymouth
hlavné bojové operácie Palliser, Telic
výtlak 21 578 t
dĺžka 208 m
ponor 6,6 m
max. rýchlosť 18 uzlov
dosah cca 12 800 km
plavidlá na palube 4x Mk 5B LCVP
kapacita 800 vojakov s vybavením
posádka 284+206 letecké krídlo
výzbroj 3x Phalanx CIWS
letecká výzbroj do 18 vrtuľníkov (Westland Commando, Lynx, Merlin, Chinook, Apache), teoreticky do 15 lietadiel VTOL (Harrier II)

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 6. 3. 2010 |