Fregaty triedy Gepard - Specwar.info 

Fregaty triedy Gepard

Gepard fregata
Fregata triedy Gepard. (Zdroj: forum.worldofwarships.com.)

Ruské fregaty triedy Gepard (Projekt 1166.1) sú považované za nástupcov tried Koni, Gríša či Parchim. Prvá loď pomenovaná Jastrab sa začala stavať v roku 1991 v lodenici mesta Zelenodoľsk (štát Tatarstan). Na vodu bola spustená v roku 1993, no kvôli problémom s financovaním došlo k definitívnej dostavbe až koncom roka 2002, pričom loď bola premenovaná na Tatarstan a stala sa vlajkovou loďou ruskej Kaspickej flotily. Ďalšia loď triedy Gepard nesie názov Dagestan (pôvodne Albatros) a do služby sa dostala koncom roka 2012. Podľa dostupných informácií je vo výstavbe tretia jednota Burevestnik.

Rusko počítalo, a stále počíta, s exportom plavidiel triedy Gepard. Ponúkaných je päť rôznych exportných variant, no niet pochýb o tom, že Rusi by boli schopní aj ochotní prispôsobiť plavidlá požiadavkám konkrétneho zákazníka. Zatiaľ jediným kupcom je Vietnam, ktorý v roku 2006 objednal dve plavidlá, ktoré boli dodané v roku 2011. V roku 2011 pribudla objednávka na ďalšie dve plavidlá v protiponorkovej verzii. V roku 2014 bola objednávka doplnená o ďalšie dve plavidlá, čím sa počet objednaných plavidiel vyšplhal na šesť kusov. V roku 2012 Vietnam taktiež rokoval o možnosti výstavby nových jednotiek v licencii, no podľa dostupných správ tieto rokovania neviedli k úspechu.

Maximálny výtlak plavidiel triedy Gepard dosahuje 1 930 ton. Celková dĺžka plavidla je 102,14 m a ponor 5,3 m. Maximálna rýchlosť plavby je 52 km/h a maximálny dosah 7 000 km pri rýchlosti plavby 19 km/h. Posádka má 98 členov a oficiálna výdrž pätnásť dní, aj keď pri mimoriadnych situáciách je takmer určite možné zotrvať na mori dlhšie. Už vzhľad lode napovedá o istej miere dodržiavania pravidiel stealth. Ochranu zabezpečuje aj niekoľko ďalších rušičiek. Samotný výzbroj predstavuje osem odpaľovacích zariadení pre rakety Ch-35 alebo Klub (známe aj ako Kalibr), protilietadlový komplet Osa-M, jeden automatický kanón AK-176, dva šesťhlavňové kanóny AK-630 (obdoba amerického obranného systému Phalanx), štyri torpédomety kalibru 533 mm, protiponorkové rakety RBU-6000 a v neposlednej rade 12 – 20 mín. Z palube lode je možné prevádzkovať jeden vrtuľník (napr. Ka-28).

Do povedomia verejnosti sa tieto plavidlá dostali začiatkom októbra 2015, keď sa zúčastnili raketových útokov v Sýrii. Z taktického hľadiska úspech nebol nijak dramatický. Útok strelami s plochou dráhou letu je najúčinnejší na počiatku vojenskej kampane s využitím momentu prekvapenia. Ciele zasiahnuté raketami Kalibr/Klub mohli byť zničené aj ruskými lietadlami ktoré nad Sýriou už operovali. Každopádne Rusi ukázali, že aj menšie rakety ako sú fregati či korvety dokážu v dnešnej dobe ničiť ciele na tísíce kilometrov (v tomto prípade boli ciele zničené na vzdialenosť 1 500 km).

Referencie: wikipedia

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 10. 10. 2015 |