Mark V Special Operations Craft - Specwar.info 

Mark V SOC

Mark V SOC
Mark V SOC. (Zdroj: wikipedia)
Mark V SOC
Mark V SOC. (Zdroj: wikipedia.)
Mark V SOC
Mark V SOC. (Zdroj: wikipedia.)
Mark V SOC
Mark V SOC. (Zdroj: wikipedia.)

Mark V SOC (Special Operations Craft – slov.: plavidlo pre špeciálne operácie) z dielne americkej spoločnosti Halter Marine Inc. predstavuje jeden z najnovších prírastkov vo výzbroji U.S. Naval Special Warfare Command (slov.: americké námorné veliteľstvo špeciálneho vedenia boja).

Vývoj nového plavidla prebiehal rekordne rýchlo. Prvé plavidlo bolo predstavené začiatkom septembra 1995, čo bolo len 18 mesiacov po zadaní objednávky. Operačná spôsobilosť bola dosiahnutá v roku 1999 a armáda odobrala dvadsať plavidiel. Zaradenie do výzbroje už také hladké ale nebolo. Medzi technické problémy patrilo napr. prepadávanie čelného skla pri dopadoch vĺn, no výrobca nedostatky dokázal dodatočne odstrániť.

Hlavným dôvodom pre objednanie nových plavidiel bola absencia vhodných prostriedkov pre vysadenie kománd SEAL, ktoré v praxi využívali doslova akékoľvek dostupné plavidlá. Spomedzi troch dizajnov bol vybraný konvenčný jednuduchý trup s hliníkovým povrchom. Ako sa ukázalo, hliníkový povrch v porovnaní s kompozitným intenzívnejšie prenášal otrasy na sedadlá pre posádku, čo viedlo k pokusom o “odpruženie“ sedadiel, no napriek tomu plavba na rozbúrených vlnách nebola zrovna pohodlná a spôsobila aj niekoľko zranení.

Nakoniec v roku 2008 padlo rozhodnutie pre kompletnú modernizáciu trupu lode. Hliník bol nahradený kompozitnými uhlíkovými vláknami. Nové vozidlo dostalo označenie Mark V.1, no známejšie sa stalo pod označením MAKO.

Plavidlo Mark V je schopné vysadiť šestnásť príslušníkov SEAL na vzdialenosť 800 km. V prípade potreby utajeného vysadenia je možné na palube prevážať až štvoricu nafukovacích člnov. Ochranu plavidla zabezpečujú štyri lafety pre rôzne druhy zbraní, napr. guľomety M2, M240, M60 či granátomety Mk19. Ochranu pred napadnutím zo vzduchu zabezpečujú z ramena odpaľované protilietadlové strely Stinger. Neskôr bola výzbroj doplnená o rotačné guľomety GAU-17, dvojité guľomety kalibru .50 Mk95, či rýchlopaľné kanóny Mk38 a Mk48. V prípade potreby je možné viesť paľbu aj osobnými zbraňami posádky. Tvarovanie a nízka silueta plavidla sťažuje detekciu radarom. Plytký ponor zas umožňuje operácie v blízkosti pobrežia. Pohhon doplnený vodnými turbínami umožňuje prudké zrýchlenie, napr. v prípade potreby rýchleho opustenia oblasti po odhalení.

Člny Mark V prakticky nikdy nepôsobia samostatne. Štandardne operujú vo dvojici, ktorá je doprevádzaná mobilným podporným tímom. Celá jednotka pozostáva z:

- dvojice člnov Mark V

- dvojice transportérov pre člny Mark V

- štvorice vozidiel M1097 HMMWV

- dvojice päťtonových nákladných vozidiel M1083

- jedného vysokozdvižného vozíka

- osemčlenného podporného tímu

Takto zložená jednotka je schopná sa prepraviť dvojicou dopravných lietadiel C-5 Galaxy kamkoľvek na svete do 48 hodín a spustiť vojenské operácie do 24 hodín po pristátí. Dvanásť plavidiel je umiestnených na základni Naval Special Warfare Group THREE (sídlo Coronado, Kalifornia – západné pobrežie) a osem na základni Naval Special Warfare Group FOUR (sídlo Little Creek, Virginia – východné pobrežie).

Aby sa uľahčilo pôsobenie vo vzdialených oblastiach sveta bola vybudovaná operačná základňa pre tucet člnov Mark V na základni San Diego v Kalifornii. Člny Mark V sa už nenachádzajú len v službách amerických ozbrojených síl. V roku 2013 objednalo tridsať kusov saudskoarabské námorníctvo za účelom ochrany pobrežných vôd.

Špecifikácie

pôvod USA
zahájenie výroby 1995 USA
hmotnosť 57 t
rozmery 25x5,25x5,25 m
ponor 1,5 m
pohon 2× 2285 HP MTU 12V396 TE94
nosnosť 2 950 kg
dosah 800 km
zásoby paliba 9 840 l
rýchlosť 65 uzlov

Referencie

    http://en.wikipedia.org/wiki/Mark_V_SOC

    http://www.militaryfactory.com/ships/detail.asp?ship_id=Patrol-Boat-Mark-V-SOC

    http://www.fas.org/man/dod-101/sys/ship/mark_v.htm

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 22.02.2014 |