UAV Maverick - Specwar.info 

UAV Maverick

Jakolev Jak-141
UAV Maverick.
[Foto:http://robohub.org/prioria-maverick-flexible-wing-uas/]

Hlavné informácie

Americká armáda je bohato zásobovaná pomerne širokou paletou bezpilotných prostriedkov najrôznejších typov. Preto možno pôsobilo aj prekvapujúco, keď v novembri 2013 narýchlo zaradila do výzbroje 36 bezpilotných lietadiel Maverick málo známeho výrobcu Prioria Robotics Inc. Narýchlo zadaná požiadavka na kontrakt v celkovej hodnote 4,5 mil. dolárov bola v marci 2013 predaná Rapid Equipping Force.

Maverick sa ale nemal stať len ďalším bezpilotným prostriedkom v americkej armáde. Používané bezpilotné prostriedky RQ-11B Raven či RQ-20A Puma mala armáda zavedené na úrovni roty, no Maverick dostali k dispozícii jednotlivé družstvá. Konflikty na Blízkom východe totiž ukázali, že malé jednotky nemajú k dispozícii toľko informácií o svojom bezprostrednom okolí, ako by potrebovali. Maverick im má dať v boji s nepriateľom zásadnú výhodu, a to bez nutnosti konzultovať alebo žiadať ich nasadenie s velením na úrovni roty či práporu.

Aj konštrukcia lietadla je svojim spôsobom revolučná. Pružné krídla z kompozitných materiálov pôsobia za letu omnoho prirodzenejším dojmom. Taktiež jeho motor na viac ako sto metrov v podstate nie je možné počuť. Veľkou výhodou je skladnosť, za čo Maverick taktiež vďačí namä svojim ohybným krídlam. Tie sa dajú zrolovať okolo trupu a celé lietadlo sa dá poskladať do textilnej tuby s priemerom 15,24 cm a dĺžkou 78,74 cm. To umožňuje prepravu jediným mužom, ktorý zároveň postačuje aj na obsluhu lietadla (väčšina aj menších bezpilotných leitadiel vyžaduje dvojčlennú obsluhu). Obsluhu uľahčuje aj režim automatického vzletu a pristátia.

Jakolev Jak-141
UAV Maverick.
[Foto:http://defense-update.com/products/m/maverick.htm]

Pri vzlete stačí Mavericka vypustiť z ruky. Nie je potrebný žiaden rozbeh a je možné ho vypustiť aj v kľaku. Vzlet je možný aj pri rýchlosti vetra 56 km/h. Ovládanie je možné zo zeme jednoduchým intuitýmnym ovládačom, alebo pomocou vopred zadefinovanho profilu letu. Pristátie je tiež jednoduché a môže prebehnúť automaticky, pričom nie je potrebná spevnená plocha. Maverick je schopný konvenčne dosadnúť na zem, no môže vykonať aj kontrolovaný pád. Pri strate spojenia s riadiacou jednotkou zaháji Maverick núdzové pristátie sám.

Vytrvalosť letu je v závislosti od poveternostných podmienok 45 – 75 minút, najvyššia rýchlosť 100 km/h (priemerná cestovná rýchlosť je 50 kh/h) a dopadový rýchlosť okolo 34 km/h. Maximálny výškový dosah je 7 620 m. V poľných podmienkach je vítaná možnosť okamžitej výmeny batérie len za 30 sekúnd.

Maverick je vybavebý dvojicou kamier. Jedna pevná je určená na pilotovanie a druhá pohyblivá slúži na pozorovanie. Software nachádzajúvi sa priamo na palube zahytené dáta rovno spracuváva – vytvára snímky vo vysokom rozlíšení, stabilizuje obraz, umožňuje automaticky sledovať ciele či zaznamenať rôzne prekážky.

Za menej ako päť minút je taktiež možné vymeniť aj palubnú kameru uloženú v modulárnej zaťahovateľej optoelektrickej hlavici pod trupom Mavericku. Dennú kameru je taktiež možné zameniť za iné senzory – termovíznu kameru, infrakameru alebo kameru s vysokým rozlíšením určenú na mapovanie terénu.

Celý systém Maverick pozostáva s trojice lietadiel, sady náhradných dielov, štyroch nabíjacích akumulátorov, jednej nabíjačky, transportného obalu, troch úložných kontajnerov a samozrejme príručiek na ovládanie. Maverik na prvý pohľad nevypadá nijak revolučne, no ak sa testovacia prevázka osvedčí, posunie priekum bojiska v reálnom čase opäť o krok vpred.

Reference

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 09. 03. 2014 |