RQ-14 Dragon Eye - Specwar.info 

RQ-14 Dragon Eye

RQ-14 Dragon Eye
RQ-14 Dragon Eye, prototyp NRL/MCWL. (Zdroj: US Navy.)

RQ-14 Dragon Eye je malé prieskumné bezpilotné lietadlo zavedené vo výzbroji námornej pechoty USA. Bolo vyvinuté v spolupráci s Naval Research Laobratory a Marine Corps Warfighting Laboratory. Prvý let sa uskutočnil v júni 2001 a do výzbroje sa doslat v polovici roku 2002.

Dizajnovo ide o bezchvostové lietadlo s masívnym krídlom s dvoma motormi. Dragon Eye bol navrhnutý tak, aby sa dal prenášať v ruksaku jedného vojaka. Hmotnosť stroja je 2,7 kg a na dĺžku má 1,14 m. Bol vyvinutý jednoduchý mechanizmus pre vzlet lietadla, no veľkou výhodou je práve možnosť vzletu priamo z ruky operátora. Vďaka možnosti rozloženia lietadla na viacej častí sa uľahčuje jeho transport a v prípade poškodenia sa zvyšuje jeho schopnosť prežiť. Na navigáciu využíva GPS a inerciálny navigačný systém.

Ďalšou zaujímavosťou Dragon Eye sú okuliare napojené na počítač, ktorými operátor sleduje skúmanú oblasť v reálnom čase. Celá riadiaca jednotka váži 5,4 kg. Lietadlo sa ukázalo byť veľmi nápomocné najmä pri prieskume mestských oblastí. Zatiaľčo väčšie lietadlá by si nepriateľ rýchlo všimol, skúsení operátori dokážu s Dragon Eye získať dôležité informácie bez toho, aby boli odhalení. Do veľkej miery za to môže aj elektrický pohon, ktorý je mimoriadne tichý. Po odhalení by sa zdalo, že lietadlo je vďaka nízkej rýchlosti a letovej výške ľahkým cieľom, no v praxi sa ukázalo, že po tom, ako irackí povstalci vystrieľali na tieto lietadlá tisíce nábojov len v štyroch prípadoch trafili svoj cieľ. Preto bola väčšina strojov stratená v dôsledku porúch, počasia, či nehôd.

S plnou sériovou výrobou sa začalo v podniku AeroVironment v roku 2003. Pred tým, ako bola výroba zastavená, sa dohromady vyrobilo okolo tisíc Dragon Eye. Nakoniec bol uprednostnený model RQ-11 Raven B. Už od začiatku sa totiž rátalo s Dragon Eye ako s provizórnym riešením. Dragon Eye sa po prvýkrát objavili na bojisku v roku 2003 v Iraku.

Špecifikácie

názov RQ-14 Dragon Eye
pôvod USA
typ ľahké prieskumné bezpilotné lietadlo
hmotnosť 2,7 kg
dĺžka 0,9 m
šírka 1,1 m
dostup 90 - 150 m
dolet 5 km
výdrž 1 hod

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 18. 5. 2008 |