RQ-11 Raven - Specwar.info 

RQ-11 Raven

RQ-11 Raven
RQ-11 Raven. (Zdroj: Visualintel.net.)

RQ-11 Raven je miniatúrne bezpilotné lietadlo používané vojskami USA a niekoľkých ďalších krajín. Predstavené bolo v roku 1999 ako FQM-151 a v roku 2002 bolo preznačené na RQ-11. Poháňa ho elektrický motor a je možné ho vypustiť z ruky operátora. Dolet má desať kilometrov (dvojnásobok oproti Dragon Eye) a výškový dosah 305 m.

Výrobu zaobstaráva podnik AeroVironment. Raven v roku 2005 vyhral armádny konkurz a o rok neskôr šiel do sériovej výroby. Rýchlo bol zavedený do výzbroje špeciálnych jednotiek, námornej pechoty a letectva. Do dnešného dňa bolo vyrobených cca 13 000 kusov. Priebežne boli Raveny vylepšované, čo sa prejavilo mimo iné aj na predĺženej výdrži.

Raven môže byť ovládaný operátorom zo zeme, no taktiež môže úplne samostatne vykonať prieskumný let po vopred naplánovanej trase, pričom lietadlo môže byť privolané späť na základňu jednoduchým stlačením tlačítka. Štandardnou výbavou je farebná TV kamera a infračervená kamera.

Samotný Raven stojí podľa dnešných cien (máj 2010) okolo 35 tisíc dolárov, pričom cena celého systému je okolo štvrť milióna amerických dolárov. Verzia Raven B váži menej ako dva kilogramy a vo vzduchu vydrží 90 – 110 minút. Má taktiež naprogramovaného autopilota, ktorý je schopný sám pristáť, pričom je schopný dosadnúť skoro kolmo na zem, čo obmedzuje nároky na pristávaciu plochu.

Zoznam používateľov tohoto bezpilotného lietadla sa neustále rozrastá. Okrem už spomenutých zložiek americkej armády ho zakúpilo Taliansko, Česká republika, Austrália, Dánsko či Španielsko. Britské vojská v Iraku majú Raveny zapožičané od svojich amerických kolegov. V súčasnosti ide o najpoužívanejší model bezpilotného lietadla na svete.

Špecifikácie

názov RQ-11 Raven
pôvod USA
typ ľahké bezpilotné lietadlo
hmotnosť 1,9 kg
dĺžka 109 cm
rozpätie krídel 130 cm
cestovná rýchlosť 90 - 150 m
dolet 10 km
výdrž 80+ min
RQ-11 Raven
RQ-11 Raven. (Zdroj: MurdocOnline.net.)

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 30. 5. 2008 |