Predator C Avenger - Specwar.info 

Bezpilotné lietadlo Avenger

Predator C Avenger
Predator C Avenger.
[Foto: GA-ASI.com.]

Priemysel zaoberajúci sa vojenskými bezpilotnými lietadlami patrí medzi najrýchlejšie sa rozvýjajúce odvetvia vojenského priemyslu. Ľudia si postupne začali uvedomovať ich význam v súvislosti s neoficiálnou americkou kampaňou na území Pakistanu. V médiách sa často stretneme s tvrdením, že útok vykonali bezpilotné lietadlá Predator. Avšak pôvodný Predator už je len tieňom modernejších lietadiel tej istej kategórie. Nasledoval ho MQ-9 Reaper (známy aj ako Predator B), ktorý niekoľkonásobne prevyšuje pôvodného Predatora v nejednej disciplíne. No a v apríli tohoto roku, skôr než si ľudia stihli uvedomiť, že na scéne je nový dravec, bol predstavený Avenger (Predator C), ktorý predstavuje oproti Predatorovi priam generačný skok.

Avenger má na rozdiel od svojich predchodcov prúdový motor (model PW545B s ochladzovaním, ktoré znižuje možnosť detekovať stroj prostredníctvom infračervenej stope), čo otvára dvere úplne novým možnostiam. Môže niesť 1 350 kg vybavenia, ku ktorému patria rôzne senzory, ako napr. radar AESA, alebo presne nevádzanú muníciu. Medzi nové senzory patrí radar SAR prevzatý z F-35 Lightning II, či systém EOTS (Electro-Optical Targating System). Má vbudovanú pumovnicu, z ktorej možno vypúšťať presne navádzané bomby GBU-28 JDAM s hmotnosťou 225 kg, alebo do nej inštalovať ďalšie senzory. Avenger môže vypúšťať aj laserom navádzané strely, ako sú GBU-24 Pavawey III. Medzi základnú výzbroj sa samozrejme radia strely Hellfire, ktoré vo veľkom používajú predošlé Predatory. V prípade, že obtiažna zistiteľnosť nie je pre misiu dôležitá môže byť ďalšie vybavenie umiestnená pod trupom alebo krídlami.

Palivové nádrže sú umiestnené v trupe a krídlach, pričom majú zhruba rovnaký objem. Opäť tu je možnosť využiť pumovnicu na inštalovanie prídavnej nádrže, ktorá predĺži let o ďalšie dve hodiny. Rodina Predatorov sa osvedčila pri prieskumu bojom, čo je pri protipovstaleckých operáciách významná pomoc. Ovláda sa, tak ako predchádzajúce Predatory z mobilnej riadiacej stanice GA-ASI.

Okrem prúdového motora možno hneď na prvý pohľad rozoznať niekoľko Ďalších zmien. Chýba napr. kupola senzoru EO/IR ktorá bola pre pôvodného Predatora typická. Pribudli opačne orientovaný motýlie chvostové plochy , ktoré sú ovládané dvojicou servomotorov. No nie všetko je na lietadle nové. Napr. podvozok pochádza z vyslúžilých lietadiel F-5 s protisklzovými brzdami, a má vbudovaný aj laserový výškomer. Stroj bol predstavený v apríli, a testy mali trvať ešte ďalších pár mesiacov. Predpokladá sa, že do aktívnej služby môže vstúpiť zhruba rok po verejnom predstavení.

Vývoj by mohol urýchliť aj záujem námorníctva, ktoré sa o stroj zaujíma už od začiatku vývoja. V prvom rade by rado nahradilo svoje EA-6B, ktoré podnikajú nebezpečné misie, ktoré navyše v podmienkach lepšiacej sa PVO potencionálnych nepriateľov (napr. Irán) budú čím ďalej tým zraniteľnejšie. Navyše stroj je menší než konkurenčný Global Hawk, a má podvozok z F-5, teda stroja kategórie, ktoré sú vhodné pre lietadlové lode.

Sofistikovanejší Avenger bude samozrejme drahší než predchádzajúce Predatory. Reaper stojí okolo sedem miliónov dolárov. Avenger je raz taký veľký, a trikrát taký drahý. No stále stojí len polovicu voči trinásťtonovému Global Hawku, pričom podľa dostupných údajov Avenger dokáže plniť fukncie Global Hawku na 85% (k tomu ale treba ešte dodať, že vo vývoji je “ľahká“ verzia global Hawku, ktorá ale možno príde až príliž neskoro na to, aby niečo zmenila). Pokiaľ ide o cenu, významnú položku tvorí komunikácia cez satelit. Práve tu by radi niektorí šetrili, no čerstvo medializované informácie o tom, ako irackí povstalci vďaka ruskému softwaru za 26 dolárov nabúrali prenosy dát z UAV nasvedčujú skôr o zlepšení kontroly dát, než na šetrení.

Avenger navyše disponuje ešte jednou veľmi dôležitou vlastnosťou. Bol projektovaný tak, aby dokázal ničiť balistické strely v počiatočnej fáze letu. Na rozdiel od konkurenčného Boeingu 747 s laserom na palube má niekoľko výhod: Avenger je kategórie stealth, je bezpilotný, lacnejší, a technologický princíp je ľahšie zvládnutý. Avenger proste zachytí odpálenú rakety, a ak to stihne vypustí na ňu strelu.

Avenger je veľkým konkurentom aj pre námorný X-47, ktorý má podobné problémy v konkurovaní ako global Hawk. A aj ďalšie krajiny si už brúsia zuby na Avenger. Ide napr. o Veĺkú Britániu či Taliansko, ktoré už dnes majú k dispozícii Reapera, a sú veľmi spokojní. Pre Avenger teda možno veštiť priaznivú budúcnosť, aj keď pravda všetko je možné.

  • Dĺžka: 12,46 m
  • Rozpätie: 20.062 m
  • výdrž: 20 - 22 hod
  • Dostup: 18 km
  • Max. rýchlosť: 740+ km/h

Video: Predator C Avenger Cat Shot

Reference

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 22. 12. 2009 |