Lockheed MC-130W Combat Spear - Specwar.info 

Lockheed MC-130W Combat Spear

Lockheed MC-130W Combat Spear
MC-130W při letu nad Hurlburt Field. 13. řijen 2006.
[Foto: Capt. Andy Biro / USAF.]

Americká armáda má k dispozícii celú sériu špeciálnych lietadiel odvodených zo známeho modelu C-130. Jedným z najnovších prírastkov je MC-130W Combat Spear v službách špeciálnych jednotiek. Nová varianta má okrem iného posilniť rady špeciálnych jednotiek, ktoré niekoľko podobných strojov stratili kvôli nehodám a v rôznych operáciách.

Prvý z dvanástich strojov bol predstavený 26. júna 2006. Jednou z výhod bola relatívne nízka cena a krátka doba, počas ktorej sa podarilo uviesť tieto stroje do prevádzky. Dosiahlo sa to vďaka tomu, že boli použité lietadlá C-130H-2 zo stavu americkej národnej gardy a rezerv letectva, ktorých výroba prebiehala v rokoch 1987 - 1990. Do týchto drakov je možné bez problémov nainštalovať systémy, ktoré sú používané na lietadlách Combat Talon a nie sú nutné úpravy najnovšieho modelu C-130J. Úprava jedného lietadla stála cca 60 miliónov dolárov. Jediným nedostatkom je absencia systému na kopírovanie terénu.

Navigáciu je zaistená vďaka GPS a inerciálnemu navigačnému systému. Vďaka radaru AN/APN-241 je lietadlo schopné podrobne sledovať zemský povrch a je vybavené aj nočným videním. Lietadlo disponuje pokročilými systémami na detekciu ohrozenia a aktívnymi prostriedkami ochrany. Na palube sa nachádza aj špecializovaná komunikačná technika vrátane kódovaného satelitného spojenia. Primárnou úlohou lietadiel je podpora špeciálnych operácií, či už transportom jednotiek a materiálu alebo účasť na psychologických operáciách (zhadzovanie letákov). Navyše, MC-130W je schopné dopĺňať palivo za letu či zároveň samo pôsobiť ako lietajúci tanker.

MC-130W sú zaradené vo výzbroji 73. letky špeciálnych operácií a sú dislokované na základni Cannon v Novom Mexiku. Spočiatku boli lietadlá prezývané Whiskey (podľa posledného písmena názvu modelu), no nakoniec im bolo v máji 2007 pridelené označenie Combar Spear. Niekdy sa môžeme stretnúť aj s prezývkou „Combat Wombat“.

V máji 2009 sa začali objavovať informácie o projekte ľahšej verzie bojových lietadiel AC-130, ktoré sú v službe už pekných pár rokov. Spočiatku sa hovorilo o využití modelu AC-27J. Hneď na to sa ale objavili informácie o možnosti využitie MC-130W na tento účel. Lietadlá by mohli byť vyzbrojené podvesenými raketami (rakety Hellfire, perspektívne výsledok programu DAGR), kanónmi (napr. Bushmaster II Mk44 kalibru 30 mm), či presne navádzanou muníciou (napr. GBU-44/B Viper Strike). Tohoto roku by mali byť upravené prvé dve lietadlá.

Špecifikácie

názov MC-130W Combat Spear
pôvod USA
typ lietadlo na podporu špeciálnych operácií
posádka 7
max. vzletová hmotnosť 69 750 kg
dĺžka 30,4 m
výška 11,7 m
rozpätie krídiel 40,4 m
dostup 10 000 m
dolet 3 600 km
rýchlosť 480 km/h

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 27. 5. 2010 |