Il-80

ill-80
il-80.
[Foto:http://robohub.org/prioria-maverick-flexible-wing-uas/]

Hlavné informácie

Lietadlá Il-80 (označované aj kódovými názvami Maxdome, Camber, či v Rusku Aimak, resp. Eimak) predstavujú ruské letecké veliteľské centrá odvodené od civilných linkových lietadiel Il-86. Ide o ruskú obdobu známejších amerických lietadiel E-4.

K prvému letu došlo pravdepodobne v priebehu roku 1985, pričom modifikované stroje dosiahli operačnú spôsobilosť v roku 1987. Podľa dostupných informácií boli konvertované štyri lietadlá s označením SSSR-86146 až 86149. Prvýkrát boli vo vzduchu pozorované západnými fotografmi v roku 1992.

Il-80 slúžia pravdepodobne na zabezpečenie velenia najvyššími ruskými činiteľmi, napr. prezidentom, v prípade nukleárnej vojny. V porovnaní s civilnými strojmi nemajú Il-80 žiadne okná, z dverí boli zachované len jedny vpravo vpredu a jedny vľavo vzadu. Úpravami prešli aj okná kokpitu. Stroj je pravdepodobne v maximálnej miere chránený proti odpočúvaniu a chránený pred účinkami nuleárneho výbuchu (najmä elektromagnetickému impulzu, ktorý ničí elektroniku).

Il-80 majú pridané elektrické generátory. Komunikačné zabezpečenie zahŕňa satelitné spojenie, ako aj anténu vysielajúcu na veľmi nízkych frekvenciách (VLF), čo je štandardná metóda komunikácie s nukleárnymi ponorkami.

Všetky štyri lietadlá boli pridelené 8. leteckej divízii špeciálneho určenia na základni Chkalovsky asi 30 km od Moskvy. Podľa všetkého boli v roku 2011 v službe tri zo štyroch lietadiel. Posledný kus bol vyfotografovaný so sňatými motormi, takže je zrejme mimo prevádzky.

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 22. 03. 2014 |