Britten-Norman Defender - Specwar.info 

Britten-Norman Defender

bnd
Britten-Norman Defender.

Britten-Norman Defender

Turbovrtuľové bojové lietadlá zažívajú v posledných rokoch renesanciu vďaka svojej schopnosti efektívne zasiahnuť do konfliktov nízkej intenzity. Spomenúť treba aj neporovnateľe nižšie náklady v porovnaní s prúdovými lietadlami. Jedným z posledných prírastkov do tejto rodiny lietadiel je britský Britten-Norman Defender.

Defender vznikol na základe modelu BN-2 Islamder z roku 1965 (!) ktorého sériová výroba stále prebieha. Konštrukčne ide o hornoplošník s pevným podvozkom a trupom a obdĺžnikovým prierezom ktorý pojme okrem dvoch členov posádky deväť cestujúcich. Prvá vojenská modifikácie vzlietla v roku 1970, no určená bola hlavne na prieskum a prevoz ranených. Pre prípadné bojové nasadenie malo lietadlo štyri závesníky s celkovou nosnosťou cca 1 200 kg. Vo vnúti lietadla sa môže prevážať náklad s hmotnosťou do 725 kg. O úspechu Islanderu svedčí fakt, že ho do výzbroje zaradilo viac ako 50 krajn.

Nový Defender vznikol v spolupráci s firmou Exelis, ktorá sa starala predovšetkým o vojenskú elektroniku. Hlavnou novinkou je guľový blok Wescam MX15Di s elektrooptickými senzormi. Modernizáciou prešli aj ďalšie prístroje, napr. navigačný systém. Prvá konfigurácia označená ako Block 15 Armed ISTAR nesie na závesníkoch miniatúrne navádzané výbušné telesá kategórie Micro Munitions (hmotnosť do 9 kg), dve palivové nádrže a kontajner Quick MEDS, ktorý môže poslúžiť na presné zhazovanie zásob do hmotnosti 45 kg.

Druhá konfigurácia označená ako Block 20 Direct Fires/Gunship nesie protizemné riadené strely MBDA Brimstone, navádzané pumy do hmotnosti 227 kg, podvesné palivové nádrže či raketmince pre 7 neriadených striel CRV-7 kalibru 70 mm (použiť sa môže aj verzia s koncovým laserovým navádzaním). V prípade záujmu sa dajú inštalovať aj rôzne podvesné zbraňové kontajnery, napr. s guľometmi kalibru 7,62 mm, neriadené pumy, vrhače klamných cieľov, či dokonca protilietadlové strely AIM-9 Sidewinder.

Zdroje: wikipedia.org, ATM 09/2012 str. 36

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 22. 08. 2016 |