Bombardér B-1B Lancer - Specwar.info 

Bombardér B-1B Lancer

b-1b
Bombardér B-1B Lancer.
[Foto: air-attack.com]

Americký strategický bombardér B-1 Lancer netreba nijak zvlášť predstavovať. O tom, že americká armáda s ním počíta ešte dlhé roky svedčí modernizačný projekt, vďaka ktorému sa významne rozšírili možnosti nasadenia Lancerov v dnešných konfliktoch. Základom modernizácie je použitie novho taktického bojového systému, ktorý zlepší prehľad posádky o dianí na bojisku, ako aj možnosti komunikácie.

Aj keď mal projekt Lancer v čase svojho vzniku množstvo neprajníkov, dnes jeho akvizíciu skoro nikto neľutuje. Ukázalo sa totiž, že aj napriek ukončeniu Studenej vojny je vhodnou platformou aj na podporu pozemných vojsk. Už v minulosti prešiel komlexnou modernizáciou CMUP (Conventional Mission Upgrade Program) rozdelenou do niekoľkých fáz. Ako už názov napovedá, jeho cieľom bolo spraviť z B-1 vhodný nosič pre konvenčnú výzbroj. V prvej fáze boli lietadlá prispôsobené na nesedie neriadených púm Mk 82, a v druhej dostali radar SAR schopný mapovať terén. Už o ďalšie dva roky počas tretej fázy boli namontované združené závesníky umožňujúce nesenie kontajnerovej munície CBU. Štvrtá fáza modernizácie so sebou priniesla možnosť použitia presne navádzanej munície JDAM. Piate kolo v roku 2006 umožnilo použitie munície WCMD (Wind Corrected Munition Dispense), ako aj striel AGM-154 JSOM a AGM-158 JASSM.

O rok neskôr bolo dokončené zavádzanie zameriavacích kontajmerom AN/AAQ-33 Sniper XR, ktorý významne rozšíril možnosti útokov na pozemné ciele. Vďaka systému ROVER môže posádka v reálnom čase zdieľat obraz a informácie s pozemnými jednotkami. Napriek všetkým týmto krokom mali Lancery stále svoje neduhy, najmä pokiaľ ide o možnosť začlenenia do elektronického bojiska. Na ich palube napr. nebol ani štandardný datalink Link 16. preto už v roku 2005 boli zahájené práce na komplexnej modernizácii avioniky a elektronických systémov lietadla. Prestavba prvého stroja započala v roku 2008 a trvala rok. Pre potreby testovania boli vyčlenené dohromady dva stroje.

Prebiehajúci modernizačný program býva označovaný ako IBS (Integrated Battle Station) alebo SB-16. Jedným z jeho hlavných prvkov je integrácia systému pre prenos dát FIDL (Fully Integrated Data Link), ktorý, umožňuje plnohodnotnú výmenu dát v reálnom čase s inými jednotkami vrámci celých ozbrojených síl USA.

Palubné počítače počas modernizácie získajú podstatne vyšší výkon. Zastarelé obrazovky boli vymenené za štyri veľkoplošné na výšku orientované multifunkčné farebné displeje (táto časť modernizácie býva označovaná ako VSDU – Vertical Situation Display Upgrade). Ďalších päť nových displejov je v zadnej časti kabíny. Nová avionika uľahčuje nielej ovládanie stroja za letu, ale aj jeho pozemnú údržbu.

Prvý komplexne modernizovaný Lancer prevzalo 21. januára 2014. Rozsah modernizácie vyžaduje, aby boli posádky komplexne precvičené, a zmenami prejde aj samotný výcvikový program nových pilotov. Doposiaľ bolo zazmluvnených 15 modernizačných kompletov, no USAF plánuje modernizovať všetky svoje stroje B-1. Dohromady sa odhaduje hodnota celého kotraktu na 975 miliónov dolárov a dokončený má byť v roku 2019.

Referencie

ATM 4/2014 str. 44 - 45

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 02. 12. 2014 |