UAV PD-100 Black Hornet - Specwar.info 

UAV PD-100 Black Hornet

PD-100
Vojak vypúšťajúci UAV Black Hornet.
[Foto:http://www.gizmag.com/black-hornet-nano-uav/26118/http://robohub.org/prioria-maverick-flexible-wing-uas/]

Hlavné informácie

Prítomnosť bezpilotných lietadiel na moderno bojisku sa stala samozrejmosťou. Od uvedenia legendárneho Predatora zaviedli armády do výzbroje desiatky rôznych modelov najrôznejších veľkostí. Miniaturizácia umožnila vybaviť nenápadnými bezpilotnými lietadlami aj tie najmenšie jednotky. A britská armáda sa môže pýšiť prvenstvom v bojovom nasadení mikro-UAV. V Afganistane bol totiž nasadený PD-100 Black Hornet vážiaci iba nauveriteľných 16 gramov.

Za Black Hornet by bol vďačný každý vojak, ktorý zažil prehľadávanie domov či neznámeho terénu s podozrením na prítomnosť nepriateľa. Jediný spôsob, ako zistiť situáciu je vyslať na miesto vojaka. Black Hornet od nórskej firmy Prox Dynamics je niekedy označovaný ako tzv PRS (Personal Reconnaissance System, slov. Osobný prieskumný systém), čo vystihuje jeho možnosť obsluhy jedinou osobou. Ide o miniaturný vrtuľník s dvojlistovým rotorom o priemere 125 mm a vyrovnávacím rotorom. Ako už bolo uvedené, váži len 16 gramov, je schopný operovať 25 minút a dosiahnuť rýchlosť 36 km/h.

Okrem kamery je Black Hornet vybavený prístrojom GPS. Je schopný letieť podľa vopred zadefinovanej trasy alebo podľa povelov z riadiaceho modulu. Jeho dosah je okolo jedného kilometra a má rozmery 200x85x50 mm. PD-100 možno pripraviť na let za jednu minútu. Vďaka hmotnosti kompletu jeden kilogram môžu niesť vojaci Black Hornet so sebou prakticky kamkoľvek.

Jakolev Jak-141
Nasadenie PD-100 Black Hornet.
[Foto:http://www.uasvision.com/2013/04/05/us-army-to-trial-two-black-hornet-nanocopters/]

Výrobca sa začal zapodievať miniatúrnymi bezpilotnými lietadlami v roku 2008, no k predstaveniu došlo až v roku 2012. Odmenou za tvrdú prácu sa stal záujem britskej armády, ktorá si objednala na výstave Counter Terror Expo v Londýne 160 kompletov za 20 miliónov libier. Časť strojov bola prakticky ihneď vyslaná do Afganistanu, kde si medzi vojakmi rýchlo našla svoje miesto, najmä kvôli jednoduchému ovládaniu. Black Hornet by okrem ozbrojených síl určite ocenili aj rôzne poriadkové sily, či agentúry zasahujúce pri rôznych pohromách. Treba ale spomenúť, že nórska legislatíva umožňuje predaj obranného materiálu len vládnym agentúram.

Jakolev Jak-141
Black Hornet zblízka.
[Foto:http://www.dailymail.co.uk/news/article-2272590/The-Black-Hornet--tiny-spy-drone-follow-enemy-targets-way-home.html]

Referencie

Autor: Tomáš Beňuš | Vložené 11. 03. 2014 |