Ľahký indický ozbrojený vrtuľník Lancer - Specwar.info 

Ľahký indický ozbrojený vrtuľník Lancer

Lancer
Ľahký ozbrojený vrtuľník Lancer so svojou štandardnou výzbrojou pozostávajúcou z dvoch kontajnerov. (Zdroj: Acid.org.)

Svet už niekoľko rokov čaká, kedy India začne vyrábať prvý bojový vrtuľník domácej výroby. Avšak ako sme si už zvykli, v Indii sa mnohé zbrojné projekty rodia veľmi ťažko. No India už svoju premiéru s vlastným ozbrojeným vrtuľníkom má za sebou. Model Lancer sa len ťažko dá označiť za bojový vrtuľník v pravom slova zmysle, avšak rozhodne nejde o stroj vyrobený pre imidž. Svoju bojovú hodnotu preukázal ešte skôr, než bol oficiálne zavedený do výzbroje.

Lancer je produktom spoločnosti HAL, ktorá vyrábala aj ľahký vrtuľník Cheetah. Cheetah po prvýkrát vzlietol v roku 1972. Možno nevypadá nijak impozantne, no je to bez pochýb jeden z najlepších vrtuľníkov určených na nasadenie vo vysokohorských podmienkach. S 12 442 metrami drží rekord v letovej výške[?],Rekordu dosáhla helikoptéra Alouette SA 315 "Lama" poháněná motorem Artouste IIIB 735 KW, 21. června 1972, Francie. a bol zaznamenaný vzlet z výšky 7 500 metrov, čo je taktiež doposiaľ neprekonaný rekord. Lancer je odvodený od modelu Cheetah, no nie je len jeho ozbrojenou deriváciou. Zmenami prešla aj kabína, ktorá má trochu iný tvar. Okná sú z odolného plastu a sedačky sú pancierované, aby chránili pilotov pred paľbou zo zeme. Po oboch stranách je jeden závesník, na ktorý sa štandardne vešia kontajnery s guľometmi kalibru 12,7 mm a trojicou rakiet kalibru 70 mm.

Vrtuľník je vhodný na protipovstalecké operácie aké prebiehajú v Kašmíre. Používa sa na útoky proti opevnených pozíciám, palebným hniezdam, konvojom, rôznym mäkkým cieľom, no vďaka raketám môže útočiť aj na opancierované ciele. Krst ohňom zažil Lancer počas bojov v oblasti Kirgil s pakistanskou armádou. Odvtedy sa v Kašmíre používa pravidelne. Nepríjemným dôsledkom nasadenia Lancera bolo, že militanti začali napádať aj vrtuľníky Cheetah, pretože ich nevedeli rozoznať od ozbrojených Lancer. Cheetah totiž pre militantov nebol hrozbou, a preto ho ozbrojenci nechali vždy v pokoji preletieť. Tak India pristúpila k razantnému kroku a všetky vrtuľníky Cheetah upravila na model Lancer.

Nenápadný Lancer je odrazovým mostíkom pri vývoji indického bojového vrtuľníka LCH. Avšak určite nielen to. Ide o veľmi užitočný stroj ktorý indickej armáde poskytuje v extrémnych podmienkach nedoceniteľnú pomoc.

Špecifikácia

Pôvod India
Typ ľahký ozbrojený vrtuľník
Priemer nosného rotora 10,8 m
Dĺžka 9,4 m
Výška 2,4 m
Max. hmotnosť 1 300 kg
Max. rýchlosť 210 km/h
Rádius 150 km
Max. vzletová hmotnosť 5 000 m
Pohon General Electric T700-GE-401C (2x1 340 kW)
Max. rýchlosť 296 km/h
Cestovná rýchlosť 248 km/h
Dolet 685 km
Rádius 204 km

Reference

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 27. 1. 2010 |