AH-64D B3 - Specwar.info 

Bojový vrtuľník AH-64D B3

AH-64
AH-64D Apache izraelských vzdušných sil. (Zdroj: Wikipedia.org.)

Ešte prednedávnom svet žasol nad systémom Longbow ktorý bol montovaný na vrtuľníky Apache. Doba sa ale mení, a svet má stále nové technologické novinky ktoré môže vrtuľníku Apache ponúknuť. A prednedávnom bol predstavený ďalší variant.

Aj keď nový vrtuľník len prednedávnom uskutočnil svoj skúšobný let, americká armáda chce v čo najkratšom čase modernizovať všetkých svojich 634 strojov. Ako sme si už zvykli, zavádzanie nových strojov do výzbroje je behom na dlhú trať, takže nový Apache nebude bojovať ešte najbližšie tri roky, a vzhľadom na početnosť strojov v americkej armáde sa podľa plánov má program modernizácie natiahnuť až do roku 2020.

Nové stroje budú mať výkonnejšie, a pritom úspornejšie motory. Jadro modernizácie ale, ako nakoniec vždy, bude spočívať v elektronike. Najmarkantnejší pokrok bude spočívať v lepších možnostiach zapojenia vrtuľníka do informačnej siete s inými lietadlami, vrtuľníkmi, pozemnými jednotkami atď., teda bude zlepšená najmä schopnosť prenosu dát. Ďalšou novinkou je možnosť ovládať hneď niekoľko bezpilotných prostriedkov. Tie možno využiť napr. na navádzanie striel, vďaka čomu vrtuľník nebude musieť letieť nebezpečne blízko k cieľu, postačí len z bezpečnej vzdialenosti vystreliť raketu. Aj radar, ktorý už teraz dosahuje mimoriadne výkony, síce bude zachovaný, ale bude mať väčší dosah aj výkon. Výkonnejšie počítače budú zabezpečovať kvalitnejšie spracovanie prieskumných informácií či systém riadenia paľby. Moderná elektronika má byť pritom ľahšie ovládateľná, bude mať nižšie nároky na údržbu, a nakoľko je už dnes jasné, že sa bude naďalej zdokonaľovať, je navrhnutá tak, aby budúce ďalšie úpravy boli čo najjednoduchšie.

Stroj po modernizácii dosahuje väčšiu cestovnú rýchlosť, dosah aj nosnosť. Aj keď bojové kvality sa snáď po všetkých stránkach zlepšili, spoločnosť nemôže podľahnúť viere v “nezraniteľnosť“ posádok. Stratám v boji sa zrejme nikdy nebude dať zabrániť, no prípad tejto modernizácie dokazuje možnosť ďalšieho vylepšovania starej techniky.

Autor: Tomáš Beňuš | Vloženo 12. 8. 2008 |